Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

    PromoNews

    Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

    2x měsíčně

    PromoDay

    Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

    5x týdně

    Představujeme vám

    Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

    1x měsíčně

    Akce

    Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

    1x měsíčně

    Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

    Životní prostředí

    Město, kraj a Povodí Moravy zlepšují kvality vody v Brněnské přehradě

    Čistota Brněnské přehrady neleží na bedrech pouze města Brna, ale na jejím udržování se podílí i Jihomoravský kraj a státní podnik Povodí Moravy. Tito tři partneři budou pokračovat v projektu s názvem Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži, a to již jeho IV. etapou do roku 2027. 

    Pilotní projekt čištění Brněnské přehrady, na němž spolupracovalo město Brno, Jihomoravský kraj a Povodí Moravy, začal v roce 2010. „Od té doby jsme ušli dalekou cestu. Přehrada, v níž dříve v létě řádily spíše sinice než Brňané, se opět stala vyhledávaným místem k trávení volného času – ať už pro procházky po březích, koupání, či rybaření. Naplňuje mě radostí vidět Prýgl zase plný života,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Abychom tento stav zachovali, musíme v opatřeních pokračovat. Smlouva zabezpečí ochranu vody až do roku 2027.“ 

    Projekt přinesl už řadu opatření. „Například se vyčistilo dno a břehy nádrže, kde se nacházelo velké množství sedimentu. Zajímavostí je také proměna skladby ryb v přehradě. Dříve dominovaly kaprovité druhy, které se živí organismy ze dna, takže sediment vířily, a pomáhaly tak sinicím k bezuzdnému osidlování vodní plochy. Zmíněné druhy byly částečně nahrazeny dravějšími rybami, mezi nimiž najdeme candáty, okouny a štiky stabilizující ekosystém nádrže,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec.

    V loňském roce byla vyhotovena projektová dokumentace ke čtvrté etapě, která se zaměří na udržování dobrého stavu vody. „Hlavní opatření už byla nastavena a velmi dobře fungují. Nyní půjdeme cestou intenzifikace stávajícího aeračního systému. První etapa bude obsahovat odstranění stávajících pěti provzdušňovacích, tedy aeračních věží. Ty budou nahrazeny destratifikačními, tedy promíchávacími věžemi. Jedna z nich bude přesunuta do Rakovecké zátoky, kde bude také další přidána. Ve druhé etapě se přidají další tři destratifikační věže,“ dodal první náměstek primátorky Petr Hladík. 

    O technickou část se bude i nadále starat Povodí Moravy. „Opatření na vodní nádrži Brno i v minulém roce prokázala svoji účinnost a zabezpečila požadovanou kvalitu vody pro rekreaci po celou loňskou sezonu. Destratifikační věže vodu promíchávají, dostanou ke dnu více kyslíku a tím sinicím zhoršují podmínky pro přežití v sedimentech. Dávkování srážedla fosforu, který představuje hlavní živinu pro sinice, zabraňuje jeho vnosu do hlavního jezera. Pro udržení dobré kvality vody v nádrži je ale nezbytně nutné pokračovat v odstraňování komunálních, průmyslových i zemědělských zdrojů znečištění v povodí nad vodní nádrží, a to zejména fosforu,“ doplnil za státní podnik Povodí Moravy ředitel pro správu povodí Antonín Tůma.

    Město Brno a Jihomoravský kraj se budou na spolupráci podílet finančně. Každá ze stran bude hradit 50 % nákladů na udržování čisté vody (v předpokládané celkové výši 15 milionů korun za rok). 

    Foto: Wikimedia Commons
    Zdroj: BRNO

    Nejčtenější kategorie
    Chytré město
    380
    Energetika
    397
    IT
    271
    Dotace a Finance
    1180
    Odpady
    210

    Nezmeškejte žádné informace!

    Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze