Na 7. září připadá Mezinárodní den čistého ovzduší za modrou oblohu (International Day of Clean Air for blue skies), který chce upozornit na nutnost omezovat množství emisí znečišťujících látek vypouštěných do ovzduší a zajistit adekvátní ochranu lidského zdraví. Čisté ovzduší je jednou z priorit Ministerstva životního prostředí, a proto podniká systematické kroky k jeho dalšímu zlepšování.
V oblasti snižování emisí bylo v posledních 30 letech dosaženo významného pokroku. Velký podíl na tom mají rozsáhlé investice v sektoru energetiky, průmyslu i dopravy. Významně přispívá i výměna starých kotlů na pevná paliva v domácnostech za ekologičtější zdroje vytápění. Přes všechny tyto kroky není kvalita ovzduší v některých částech ČR stále na požadované úrovni, což představuje zvýšené riziko pro zdraví lidí. Ze strategických dokumentů ministerstva vyplývá, že jednou z nejdůležitějších výzev je především další snížení emisí z lokálních topenišť.
Ryze praktickým krokem je to, že jsme se začátkem topné sezóny spustili nový informační web pro domácnosti, který poradí, jak správně topit pevnými palivy a ušetřit.
Kromě opatření realizovaných přímo v ČR je potřeba intenzivnější a efektivnější spolupráce i v rámci mezinárodního společenství, jelikož znečištění ovzduší nezná hranic a šíří se v rámci celé severní polokoule. MŽP proto v rámci českého předsednictví EU připravuje mezinárodní konferenci na téma čisté ovzduší a budoucí výzvy, které je třeba k jeho dalšímu zlepšení překonat (Budoucí výzvy pro ochranu ovzduší v Evropě / Future challenges in the air protection in Europe).
Konferenci pořádá MŽP dne 24. listopadu 2022 v Praze ve spolupráci s Evropskou komisí prostřednictvím nástroje pro technickou asistenci a výměnu informací (TAIEX) a sejdou se na ní experti zapojení do procesu ochrany ovzduší z celé Evropy a střední Asie, tedy zemí, na které cílí Úmluva EHK OSN o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států. Dalším významným tématem konference bude budoucnost evropského legislativního rámce ochrany ovzduší, který je momentálně v návaznosti na cíle Zelené dohody pro Evropu kompletně revidován.
Jedním z cílů této revize je reakce na nejnovější doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), která v roce 2021 podstatně zpřísnila doporučené hodnoty koncentrací znečišťujících látek ve vnějším ovzduší, které je možné považovat za bezpečné z hlediska ochrany lidského zdraví.
Foto: Flickr.com
Zdroj: MŽP