Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Životní prostředí

Moravskoslezský kraj podepsal další dobrovolnou dohodu o zlepšení ovzduší

Moravskoslezský kraj navazuje na jednání s velkými podniky v regionu a uzavírá nové dobrovolné dohody. Těmi se zúčastněné strany zavazují ke krokům, kterými nad rámec zákonných povinností pomohou zlepšit ovzduší v regionu. Novou dobrovolnou dohodu kraj uzavřel se společností AL INVEST Břidličná.

„Stav ovzduší v našem kraji je velké téma. Vyrovnáváme se s důsledky průmyslové historie našeho kraje, potýkáme se s emisemi, které se k nám dostávají od našich polských sousedů, řešíme lokální topeniště. Chceme použít každý dostupný nástroj, který by situaci u nás pomohl zlepšovat. A zodpovědný přístup velkých podniků, které podniknou aktivity nad rámec zákonných požadavků České republiky i Evropské unie, má rozhodně své pozitivní dopady. Podle nejnovější situační zprávy se ovzduší u nás skutečně významně zlepšilo a my určitě chceme, aby tento trend pokračoval,“ uvedla radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš a připomněla, že v minulosti měl kraj uzavřenou dobrovolnou dohodu se sedmi podniky. Každoroční hodnocení potvrdila, že všechny strany své závazky splňovaly. Dohody byly uzavřeny na dobu určitou, jejich platnost již skončila. Kraj proto obnovil jednání a podepisuje dohody nové.

Dalším podnikem, který chce proaktivně přispět ke zlepšení kvality ovzduší v regionu, je společnost AL INVEST Břidličná, která investuje do ekologizace a modernizace pro rok 2022 v součtu téměř 70 milionů korun. Dobrovolnou dohodu podepsali náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a David Bečvář, předseda představenstva společnosti AL INVEST Břidličná.

Al Invest Břidličná je jednou z nejvýznamnějších společností v Moravskoslezském kraji. Jsme si vědomi své společenské odpovědnosti, a kromě svých podnikatelských aktivit, díky kterým dáváme práci bez mála 800 lidem, plníme výrazně, nad rámec svých zákonných povinností, naše závazky v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje našeho regionu a kraje,“ řekl předseda představenstva AL INVEST Břidličná David Bečvář.

Ke krokům nad rámec legislativy se v dobrovolné dohodě zavázal také Moravskoslezský kraj. Například slíbil zvýšit náklady na nadlimitní čištění pozemních komunikací, které spravuje. Kraj také bude finančně podporovat projekty, které řeší využívání srážkových nebo odpadních vod. Přispěje i na efektivnější nakládání s komunálními odpady v obcích. 

„Jedním z hlavních kroků, jak můžeme zlepšovat naše životní prostředí, jsou výměny neekologických kotlů za nové, nízkoemisní. Je prokázáno, že lokální topeniště jsou aktuálně největším zdrojem znečištění. Spustili jsme čtvrté kolo kotlíkových dotací, na které jsme od státu získali 849 milionů korun. Každému úspěšnému žadateli z krajského rozpočtu přispějeme sedm a půl tisíce korun,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška a doplnil, že po 24 hodinách od spuštění výzvy si o příspěvek na ekologický zdroj tepla řeklo přes dva tisíce zájemců z regionu.

David Bečvář řekl, že společnost AL INVEST Břidličná si mezi své odpovědné cíle pro rok 2022 stanovila několik opatření, přičemž některých z nich docílila již v polovině roku. „Snížili jsme prašnost výstavbou páteřní komunikace uvnitř závodu. Kompletní výměnou flotily vysokozdvižných vozíků jsme snížili naše emise CO2. Zaměřili jsme se také na snížení energetické náročnosti provozu. Projekty, které spadají do programu úspory energií, jsme započali již v minulých letech. Letos sem spadá například výměna páteřních rozvodů páry a výměna kompresorů na produkci stlačeného vzduchu, kromě toho instalujeme nová trafa s vyšší účinností.“

Foto a zdroj: Moravskoslezský kraj 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze