Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceMěsto pro byznys

Green Deal, krizové řízení či obnova Ukrajiny jsou tématem konference CORLEAP v Liberci

Zelená dohoda pro Evropu, tzv. Green Deal, krizové řízení nebo obnova Ukrajiny jsou tématem Konference regionálních a místních orgánů zemí Východního partnerství (CORLEAP). V Liberci se na ní sešli zástupci měst a obcí nejen z Evropské unie, ale také z Arménie, Ázerbájdžánu, Gruzie, Moldavské republiky a Ukrajiny. Součástí Východního partnerství je i Bělorusko, má ale pozastavené členství kvůli nedemokratickému vývoji a represím v posledních letech, řekl předseda zahraniční komise Svazu měst a obcí ČR Pavel Branda.

Hlavním úkolem spolupráce měst a obcí je výměna zkušeností. „Když vznikaly v Česku skutečné samosprávy na začátku 90. let, tak jsme se hodně často učili na západ od nás, a jsem rád, že po těch 30 letech můžeme naše zkušenosti předávat dalším zemím. Myslím si, že dobře fungující obec nebo město je pro běžný život člověka často důležitější než to, jaká je parlamentní většina nebo kdo je prezident,“ řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Témata konference podle Brandy organizátoři zvolili už před dvěma lety, jen téma obnovy Ukrajiny do programu přibylo. S válkou na Ukrajině ale zvolená témata získala nový rozměr a naléhavost. „Obnovitelné zdroje energie, energetika, to je teď velké téma, jak přežít tuto zimu jak na Ukrajině, tak i v těch dalších zemích. Kvůli tomu, co se děje, jsou ta témata mnohem aktuálnější,“ doplnil Branda. Totéž podle něj platí pro krizové řízení, válka na Ukrajině ukázala, že decentralizace, kterou země v minulých letech prošla, je jedním z důvodů, proč je v boji s agresorem úspěšná.

Na konferenci má početné zastoupení Ukrajina, dorazil kromě jiného také třeba Anatolij Fedorčuk, starosta města Buča, kde se po odchodu ruských vojáků našly na jaře hromadné hroby a stovky mrtvých civilistů. Svou účast chápe jako možnost mluvit o tom, co se teď na Ukrajině děje, ocenil partnerskou spolupráci a pomoc evropských měst a obcí. „Můžeme tady mluvit o našich potřebách a dokonce o tom, jak budeme obnovovat Ukrajinu jako možná východní členskou zemi Evropské unie,“ řekl Fedorčuk.

Buča leží 25 kilometrů na západ od Kyjeva. „S válkou přibyla k běžné starosti o chod našich obcí a měst ještě ta role vojenská, kdy se snažíme zabezpečit chod ve válečném stavu. Naštěstí díky ozbrojeným silám Ukrajiny je už Buča a Kyjevská oblast osvobozená od ruských okupantů. Přesto se nemůžeme cítit bezpečně, celé území Ukrajiny je stále ostřelováno, Rusové míří hlavně na strategickou infrastrukturu. Potřebujeme ale žít a pracovat, a právě i díky podpoře měst a obcí z evropských zemí, které posílají zásoby, léky, generátory, jsme schopni to zvládat,“ dodal Fedorčuk.

Foto a zdroj: Genus

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze