Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Akce

GW Train Regio převezme vlaky v Pošumaví

České dráhy přišly o další výkony v regionální dopravě. Soukromý dopravce GW Train Regio začne od prosince 2023 zajišťovat provoz na pošumavských tratích pro Plzeňský kraj. Na cestující čekají modernější a rychlejší vlaky, než na tratích jezdí dosud.
Jde o výsledek otevřené soutěže a následné elektronické aukce, zadání zakázky na mimořádném zasedání schválili krajští radní. Po jednání o tom informoval náměstek hejtmany pro dopravu Pavel Čížek (STAN). Dopravce nakonec u desetiletého kontraktu nabídl průměrnou cenu 155,94 Kč za kilometr v takzvané brutto smlouvě, u které jsou příjmy z jízdného plně kraje.
Jde o výsledek, který dokazuje pozitivní efekty otevřených soutěží v dopravě na veřejné rozpočty. První rok bude GW Train Regio jezdit za cenu 142,45 Kč, což je o 1,95 Kč více, než dosud jezdí České dráhy na těchto tratích regionovami. GW Train Regio musí podle podmínek soutěže nasadit modernější vozidla s lepší akcelerací a komfortem, v nabídce kraji prezentoval motorové vozy Stadler RS1. Řada krajů platí Českým drahám bez soutěže za regionovy přes 150 korun za kilometr, ceny nejsou ale vždy úplně porovnatelné: záleží především na konstrukci jízdních řádů a proběhu vozidel. „Stadler RS1 je pravděpodobnou variantou pro tyto tratě,“ potvrdil předseda představenstva GWTR Peter Bosáček.

Lepší přípoje v Klatovech a Horažďovicích

Pro Pošumaví chtěl kraj nejméně šest motorových vozů nebo jednotek s 65 a více místy na sezení. V každé jednotce ale musí být oddíl, který umožní přepravu až osmi jízdních kol a dvou kočárků. Musejí být po rekonstrukci interiéru, vybaveny zásuvkami a Wi-Fi a musejí jezdit minimálně stokilometrovou rychlostí. Rozsah desetileté smlouvy je 7,56 milionu vlakokilometrů. „Pro cestující půjde o velkou změnu. Díky lepší akceleraci se budou moci změnit i jízdní řády, vlaky budou v Horažďovicích a Klatovech lépe navazovat na osobní, zkrátí se jízdní doby,“ dodal Čížek.
Plzeňský kraj je prakticky jediným v zemi, který se vydal cestou otevřených soutěží na výběr železničních dopravců. I díky tomu dochází k velké modernizaci souprav. Většinu zakázek získaly dosud v kraji České dráhy. Ty jsou jediným zájemcem v zakázce pro provoz na tratích v Českém lese a v oblasti Plzeňska. Zakázka se týká linek P11 Horažďovice předměstí – Sušice – Klatovy (s možností vedení vybraných spojů v úsecích Horažďovice předměstí – Strakonice a Horažďovice předměstí – Nepomuk) a linky P23 Domažlice – Klatovy. Zakázku se snažily České dráhy napadnout u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, námitky státního dopravce ale antimonopolní úřad definitivně zamítl.
Zdroj: ZDopravy.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
420
Energetika
464
IT
324
Dotace a Finance
1287
Odpady
236

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze