Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceŠkolstvíTiskové zprávy

MŠMT pořádá 4. ročník konference Dny vzdělávací činnosti vysokých škol

Image

Ve dnech 7. a 8. září 2023 pořádá MŠMT 4. ročník konference Dny vzdělávací činnosti vysokých škol. Konference se bude věnovat roli studentů ve vzdělávání na vysokých školách. Diskutována budou i další aktuální témata vysokoškolského prostředí, jako např. udržitelné chování v rámci vysokých škol nebo role umělé inteligence ve výuce.

MŠMT v současné chvíli připravuje výzvu na pro podporu udržitelnosti a zelené transformace na veřejných vysokých školách. Nová výzva souvisí s pilířem REPower EU, který vznikl v evropském Nástroji pro oživení a odolnost jako reakce na světovou krizi s energií v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. V České republice bude podpořena především energetická bezpečnost a posílena energetická transformace. S tou musí jít ruku v ruce též podpora nových, “zelených” dovedností, jejich prohlubování i změna kvalifikací na pracovních pozicích. Nová výzva na podporu udržitelnosti a zelené transformace je tak zaměřena na tvorbu nových studijních programů a jejich inovaci, na tvorbu nových strategických dokumentů vysokých škol a též na podporu nových kurzů celoživotního vzdělávání, které budou šířit zelené dovednosti směrem k veřejnosti.

Veřejné vysoké školy již z Nástroje pro oživení a odolnost čerpají celkem 3 mld. Kč. Prostřednictvím Národního plánu obnovy připravují a od roku 2022 postupně spouští nové atraktivní studijní programy v progresivních oblastech. Podpora Evropské unie z Národního plánu obnovy tak vysokým školám umožní udržovat krok s požadavky doby a rozvíjet se směrem k udržitelné budoucnosti.

Příklady nových studijních programů

Mendelova univerzita v Brně podpoří pět studijních programů, mezi nimi například “Udržitelnost a cirkulární ekonomika” a “Biomateriály”, který zahrnuje principy trvale udržitelného rozvoje produktu, cirkulární ekonomiky a průmyslu 4.0.
Masarykova univerzita v Brně otevřela distanční program “Design informačních služeb”. Již přijatí studenti se budou zabývat designovým myšlením a návrhem efektivních informačních služeb využitelných nejen ve veřejné správě.
Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem chystá osm nových profesně zaměřených studijních programů, mezi nimi například “Průmyslová energetika”, “Biomedicínská technika” a “Ochrana a podpora zdraví”.
Česká zemědělská univerzita v Praze připravuje studijní program “Precizní zemědělství”.
Univerzita Hradec Králové otevře čtyři kurzy celoživotního vzdělávání se zaměřením na vzdělávání pedagogických pracovníků, učitelů informatiky na ZŠ/SŠ a ICT koordinátorů na školách nebo pracovníků v sociálních službách.
Akademie múzických umění v Praze nakoupí v rámci projektu nové vybavení pro výuku a pro jedenáct předmětů vzniknou nové kurzy.

Foto: Pexels
Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
445
Energetika
509
IT
374
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze