Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Cestovní ruchIT

Jihomoravský kraj používá zábavnou aplikaci i k lákání turistů

K dnešnímu (20. července 2022) 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela vydává kraj aplikaci Mendelapka. Slouží k pobavení, ale i k pozvání na jižní Moravu, kde se odehrávaly genetikovy pokusy.

Ve spolupráci s Masarykovou univerzitou, Mendelovým muzeem a zejména týmem z Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně vznikla zábavná aplikace s názvem Mendelapka, která je zdarma ke stažení na Google Play. Tříčlenný tým z Ateliéru herních médií vytvořil během několika měsíců jednoduchou aplikaci, která nemá ambice být vědeckým nástrojem, přesto z několika genetických principů vychází.

„Výsledkem naší práce je humorná aplikace, která má v důsledku navést primárně na osobnost samotného vědce, Mendelovo muzeum a vzbudit zájem o to, jak to s genetikou ve skutečnosti je,“ představil novinku její spoluautor Vojtěch Vaněk.

Dva lidé se postupně vyfotí a virtuální pokusná laboratoř jim na základě zachování podstatných genetických principů, jako je míchání barvy očí, vlasů a tvaru obličeje, vygeneruje možné podoby jejich potomků.

„Vlastně jenom takový vtip, ale stejně si to vyzkoušíte. Cílem je připomenout výročí narození Mendela, který výzkumem genetiky výrazně předběhl svou dobu. A propojení s IT v Brně a na jižní Moravě dává smysl, protože v těchto odvětvích patříme mezi ty nejvyspělejší regiony v Evropě,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Brno dlouhodobě láká stále více zahraničních specialistů a odborníků, kteří přinášejí unikátní know-how. I aplikace je ukázkou toho, že kraj podobné projekty podporuje. Vědecké pokusy G. J. Mendela vznikaly v Augustiniánském opatství na Starém Brně, ve městě, kde ročně absolvuje na tisíc studentů IT oborů. Ti nacházejí uplatnění ve firmách a startupech.

„Dnes bychom řekli, že Gregor Mendel byl nejen vědec, ale též vynálezce a inovátor. Jeho geny v jihomoravském inovačním prostředí přetrvávají. Věříme, že kdyby žil Mendel dnes, naše výukově-zábavná aplikace by se mu líbila,“ dodal radní za oblast vědy, výzkumu a inovací Jiří Hlavenka.

Verze pro IOS se v současné době dokončuje a brzy bude také k dispozici ke stažení zdarma.

Foto a zdroj: Jihomoravský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
420
Energetika
465
IT
325
Dotace a Finance
1291
Odpady
237

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze