Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  AkceChytré městoITŽivotní prostředí

  Druhý ročník soutěže OBEC 2030 vyhrála Červená voda

  Sdružení místních samospráv na své letošní Celostátní konferenci mimo jiné vyhlásilo výsledky soutěže o nejinovativnější obec v oblasti udržitelné energetiky a environmentální odpovědnosti v rámci projektu OBEC 2030. Do soutěže se přihlásilo celkem 38 obcí. Zvítězila obec Červená voda se svým projektem návratu vody do krajiny.

  Sdružení místních samospráv se soustavně věnuje motivaci a podpoře obcí a měst v souvislosti s rozvojem udržitelné energie. Nejnověji prostřednictvím projektu OBEC 2030, který na podporu inovativních řešení pro samosprávy vytvořilo SMS ČR spolu s partnery ze sféry businessu i státní správy. Do letošního druhého ročníku soutěže se přihlásilo 38 obcí, ze kterých vzešlo 10 finalistů a následně 6 oceněných projektů z oblasti elektromobility, udržitelné výroby energií a šetrného nakládání s nimi, hospodárné nakládání s vodou apod. Absolutním vítězem se stala obec Červená voda za naprosto unikátní projekt environmentální strategie a návrat vody do krajiny prostřednictvím revitalizace nivy a tvorby mokřadů. Obec získala od Škoda Auto plně elektrické vozidlo Škoda Enyaq k bezplatnému ročnímu užívání.

  Každé z těch řešení mělo něco, u čeho jsem si řekla – to bych chtěla i v naší obci, to bych doporučila ostatním. Jsou to příklady dobré praxe, které se snad i díky projektu Obec2030 posouvají i do dalších obcí,“ řekla po předání ocenění předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková. Sdružení místních samospráv ČR bude i nadále usilovat o to, aby stát maximálně podporoval menší obce a města v inovativních projektech včetně oblasti udržitelné energetiky. „Mají-li samosprávy pomoci při řešení energetické krize, a to nejen krátkodobě, je nutné, aby stát nepřekážel šikovným představitelům obcí v rozvoji komunitní energetiky a dalších chytrých projektů s obnovitelnými zdroji. Proto jsem ráda, že snad i díky našemu tlaku je od minulého pátku v připomínkovém řízení novela energetického zákona, která obsahuje zavedení energetických společenství. Ministr průmyslu tak splnil svůj slib,“ konstatovala E. Olšáková.

  Kompletní přehled ocenění v soutěži OBEC 2030:

  • Obec Červená voda – projekt environmentální strategie a návrat vody do krajiny prostřednictvím revitalizace nivy a tvorby mokřadů.
  • Obec Trojanovice – strategický plán komunitní energetiky pro malou obec, včetně zdrojů energie a lokální distribuční soustavy.
  • Obec Kněžice – projekt rozšiřování zdrojů soběstačných řešení první soběstačné obce ČR.
  • Obec Okrouhlice – čerpání vody do kopce pomocí energie získané ze slunečního záření.
  • Město Lovosice – projekt dobíjecí stanice elektromobilů napájené výhradně čistou energií z vodní elektrárny.
  • Obec Střeň – kombinované využití sluneční energie pro provoz ČOV, užitkovou dopravu i služby cyklistům.

  Foto: Wikimedia Commons
  Zdroj: SMS ČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  237
  Energetika
  301
  IT
  180
  Dotace a Finance
  837
  Odpady
  162

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze