Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  AkceChytré městoDoprava a InfrastrukturaEnergetikaITRozhovory

  Nejlepší starosta z Olomouckého kraje

  Město Hranice má nastavenou komunikaci s občany a vyrovnaný rozpočet

  V soutěži Svazu měst a obcí ČR o Nejlepšího starostu ve volebním období 2018 až 2022 zvítězil v Olomouckém kraji starosta Hranic Jiří Kudláček. Vedle toho se v roce 2021 stalo město Vítězem soutěže Ambasador kvality ve veřejném sektoru. „Starosta je především manažer zastupitelstva a rady města,“ popisuje svou práci Kudláček.

  Pane starosto, co říkáte na to, že jste nejlepší v Olomouckém kraji?

  Olomoucký kraj má řadu skvělých starostů, a tak mě osobně těší, že moje i naše práce v Hranicích je hodnocena mezi nejlepšími. Svaz měst a obcí ČR jmenuje poměrně širokou komisi odborníků, kteří hodnotí práci samospráv podle řady kritérií. Patří k nim kontinuita a koncepčnost na základě analytických podkladů, které město Hranice zpracovalo a dále realizuje.

  Co vám při řízení města nejvíce pomáhá? Kde je tajemství úspěchu?

  Tři desítky let jsem pracoval ve stavebnictví, podnikal jsem jako developer a vykonával především práci v technických oborech. Řízení a správa města je hodně technická práce, vyžaduje vize a odvahu správně investovat. Proti tomu stojí schopnost nabídnout kolektivnímu systému řízení takové vize, které jsou ochotni podpořit i ostatní, kteří nesou důvěru občanů a zastupují získaný mandát. Každému sedí jiná práce, mě osobně budování města baví, mám rád lidi dobrého srdce a Hranice jich mají dost na to, aby se dařilo. Myslím, že i to je pilíř, který komise Svazu měst a obcí ocenila.

  Často se v současné době skloňuje komunikace s obyvateli. Jak k této záležitosti přistupují Hranice?

  Komunikace je v oblasti samosprávy velmi důležitá. Město musí realizovat změny, údržbu i rozvoj, a to vše zasahuje do života občanů. Je tedy nutné věci včas vysvětlovat, podávat informace a vysvětlovat návaznosti. Na úrovni rozhodovacích procesů se mísí státní správa a kolektivní orgán samosprávy. Není mnohdy jednoduché dosáhnout dohody mezi komisemi, výbory, radou města a při jednání zastupitelstva. Tato činnost je významnou složkou práce starosty každého města, který z větší části vše koordinuje, vysvětluje a vyjednává. Z tohoto důvodu už během vyjednávání vše otevřeně prezentujeme, aby také občané mohli včas uplatnit své připomínky. Pro tuto komunikaci užíváme jako většina měst komunikační kanály od sociálních sítí, novin, webů po lokální televizi a městský měsíčník. Provozujeme i aplikace do mobilních telefonů včetně zadávání anket pro stanovení veřejného názoru.

  Kromě těchto tradičních kanálů mají Hranice něco navíc?

  Máme veřejně přístupný rozpočet města, podklady pro jednání zastupitelstva, webové stránky připravovaných a realizovaných investičních akcí. Před dokončením projekčních podkladů se snažíme o veřejná setkání s občany, aby byly posouzeny jejich připomínky k úvodním studiím. Myslím, že mnohem účelnější je vypisovat konkrétní problematiku a zvát k diskusi odborně zainteresovaný okruh lidí a lidi dotčené danou problematikou. Všeobecně je dnes čas drahá komodita, a tak tomuto trendu přizpůsobujeme komunikační strategie.

  Běžnou praxí je také aplikace DEJ TIP, kde každý občan může zaslat fotografii, připomínku nebo dobrý nápad.

  Když vám zavolá běžný občan se svým problémem, má šanci se s vámi v dohledné době potkat a promluvit si?

  Moje kancelář nemá žádné omezení. Sekretariát nabídne podle elektronického kalendáře termín jednání a každý je přijat. Není to ale tak, že starosta vše pro každého vyřeší. Z tohoto důvodu se vždy snažím poradit cestu, formu, případně odpovědné pracovníky, kteří mohou daný problém řešit. Starosta je především manažer zastupitelstva a rady města.

  Řada měst se pyšní tituly, jako jsou otevřený úřad a podobně, ale praxe je jiná. Funguje otevřený úřad v Hranicích?

  Tato otázka je na delší diskusi. Existuje ochrana osobních údajů, některá data veřejné správy jsou neveřejná nebo jejich využití je podřízeno rozhodnutí soudu. Řada věcí je vedená v souladu s předpisy jednotlivých agend, a tak dochází k tomu, že mnohdy nezasvěcený občan má pocit, že nemůže hned a vše dostat nebo ke všemu nemá přístup. Dnes ani starosta města či obce nemůže svévolně vstoupit do všech spisů veřejné správy, pokud město není účastníkem řízení. Z mého pohledu jsou dnes města pro občany v potřebných oblastech dostatečně otevřená a také zákon o svobodném přístupu k informacím umožňuje položit státní správě i samosprávě řadu otázek.

  Svaz měst a obcí ČR ocenil koncepčnost Hranic vycházející z přijatých strategických dokumentů. Aby to fungovalo, měla by být na těchto koncepcích široká shoda. Jak je to v Hranicích?

  Zjednodušeně řečeno, strategické dokumenty třídí potřebná data, oborové informace a zkušenosti. Je to v podstatě závěr prověřování určené odborné oblasti. Tento materiál je následně konfrontován s realitou. Sem patří finanční možnosti obce, dotační politika státu, plán údržby města, návaznosti na další rozvojové investice a také politická vůle kolektivních orgánů města. Lidé by měli pečlivě vybírat členy zastupitelstva, protože jejich společná kvalifikace je rozhodující pro využití získaných dat. Zkušenost ukazuje, že se více daří obcím, kde jsou starostové více než jedno volební období. Získají přehled, zapracují se a připraví řadu možností, které následně realizují.

  Město Hranice se může pochlubit plně elektrifikovanou MHD zdarma, což je výjimečná věc možná i v rámci celé Evropy. Bylo těžké něco takového prosadit?

  Město Hranice se nachází na území s vyšší mírou prašnosti. Způsobuje to průmysl, dálkové přenosy z Ostravska i okolní těžební lokality. V naší oblasti se shodujeme, že potřebujeme řešit čistotu ovzduší a zároveň nezvyšovat zátěž města automobilovou dopravou. Hledáme tedy řešení, která tento cíl naplňují. Z tohoto důvodu máme elektromobilitu a městskou autobusovou dopravu zdarma. Následovat bude práce ohledně parkovacích kapacit a ochrana určitých cenných městských lokalit. Vše musí mít pro občana i výhodnou ekonomiku, aby potřebná řešení přijal. Například dnes většina hranických občanů jede do Prahy vlakem, protože cesta autem vyjde na několik tisíc, zatímco lístek na dráze na 300 až 650 korun.

  Jaké máte v Hranicích další strategické plány?

  Plány máme velké, možnosti mnohem menší. Určitě budeme dále rozšiřovat řízení energetiky a vytvářet vlastní energetické zdroje a pracovat s odpady. Věnujeme se bydlení, řešíme dopravní situaci města. Hranice budou napojeny na vysokorychlostní železniční trať a ve výhledu máme i obchvaty a potřebné silniční propojení. Připravujeme se na rozšiřování seniorského bydlení a máme připravený další stupeň práce v oblasti zeleně. Jezdím hodně po světě a chtěl bych našim občanům říci, že naše města jsou zlatá. Mají historii, dbají na čistotu, všude vidím snahu samospráv je neustále budovat a udržovat. Lidé třídí odpad a zeleně ve městech výrazně přibylo. Doba nám však aktuálně příliš nepřeje, rozvoj měst bude finančně omezen.

  V období pandemie jste o 100 procent navýšili investiční aktivity města. Jak jste to dokázali a kde jste na to vzali?

  Ano, to je ta zkušenost lidí zapracovaných a znalých ekonomického systému ČR. Když hodně měst brzdilo, Hranice naopak zvýšily svou investiční aktivitu, protože jsme dokázali v předstihu posoudit výhled výběru daní a případné korekce. Když vláda začala do ekonomiky napouštět finanční prostředky, bylo jasné, že městské rozpočty v návaznosti dolů nepůjdou. Toho jsme využili a následná doba nám dala zapravdu.

  V jaké jsou nyní Hranice finanční kondici, má město dluhy?

  Město Hranice nemá žádné dluhy a vždy hospodaříme s vyrovnaným rozpočtem. Na rozdíl od státu se pečlivě zabýváme nákladovou stranou rozpočtu a řešíme veškerou nabídku příjmové strany. Pro řadu lidí je to fráze, ale Hranice díky tomu zvýšily své investiční možnosti o 100 a více procent. Za několik let práce je to v našem městě vidět.

  Kde naopak vidíte svůj hlavní dluh?

  To zhodnotí občané. Já se v rámci možného snažím město maximálně posunout, protože to je domov mé rodiny, mých přátel. Je to město široké kultury a velmi kvalitního sportu. Chci mít především čisté svědomí sám pro sebe, protože se v ČR zatím za dobrou práci moc nechválí.

  Článek vyšel v zářijovém vydání měsíčníku PRO města a obce
  Michal Šverdík
  Drbna.cz

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze