Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinanceEnergetikaŽivotní prostředí

  Až 30 miliard z modernizačního fondu na komunitní energetiku

  Nově přidělené prostředky z modernizačního fondu by měly tentokrát směřovat zejména na výstavbu fotovoltaických elektráren v menších obcích. Obce by tak mohly snížit svou závislost na dovážené energii a zlepšit životní prostředí.

  Na dubnovém zasedání Investičního výboru Modernizačního fondu, ve kterém zasedají zástupci 13 zemí EU spolu s reprezentanty Evropské investiční banky a Evropské komise, se podařilo obhájit prostředky ve výši téměř 30 miliard korun. Ty umožní financovat další nové oblasti jako výstavbu fotovoltaických elektráren v menších obcích a nastartovat tak rozvoj komunitní energetiky nebo modernizovat veřejné osvětlení. Nové výzvy se rozeběhnou na přelomu května a června.

  Již v loňském roce se nám podařilo obhájit první balík peněz a mohli jsme začít financovat modernizace tepláren, výstavbu fotovoltaických elektráren i modernizace průmyslových podniků spadajících do systému EU ETS. Nově vybojované prostředky nám umožní spektrum dotačních výzev rozšířit o další oblasti i žadatele,“ informuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman, jehož úřad má na starosti kromě správy a rozdělování prostředků z Modernizačního fondu žadatelům i přípravu a obhajobu tzv. schémat před Evropskou investiční bankou a Evropskou komisí. Jedním dechem dodává, že za necelý rok od spuštění prvních výzev byla již téměř stovce projektů schválena podpora ve výši 4,4 miliardy korun.

  Přečtěte si také V ČR opět porostou velké fotovoltaické parky. Investiční dotace poskytne Modernizační fond Přečíst článek

  Přechod na čistší energetiku a zbavování se závislosti na fosilních zdrojích potřebujeme i v kontextu dnešní ruské agrese. Proto ještě letos chceme vypsat minimálně deset nových výzev v Modernizačním fondu. K nim patří především nové dotace na výstavbu FV elektráren v menších obcích do tří tisíc obyvatel. Obce se díky projektům posunou k větší energetické soběstačnosti a budou moci nastartovat komunitní energetiku,“ zdůrazňuje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

  Další investice mohou díky jejich obhajobě směřovat na podporu modernizace zdrojů v teplárenství a průmyslu. Zelenou dostaly například i investice zaměřené na modernizaci veřejného osvětlení, a to včetně instalace doprovodných smart prvků v rámci konceptu Smart Cities spadajícího pod program LIGHTPUB.

  Schválená schémata, resp. investice na úrovni Investičního výboru jsou základním předpokladem k tomu, abychom následně na tyto oblasti mohli vypsat nové výzvy a začít přijímat projekty. Pro žadatele to má mimo jiné i tu výhodu, že odpadá zdlouhavé individuální posuzování jednotlivých projektů Evropskou investiční bankou a projekty se schvalují jen na národní úrovni,“ vysvětluje Petr Valdman a dodává, že nové výzvy začne Státní fond životního prostředí ČR vypisovat už na přelomu května a června.

  Přečtěte si také 3 věci, které potřebujete na stavbu velké fotovoltaiky v ČR: pozemek, peníze a trpělivost Přečíst článek

  Z Modernizačního fondu bylo doposud vypsáno 7 výzev z prvních tří programů (HEAT, RES+ a ENERG ETS) s celkovou alokací 18,3 miliardy korun. U většiny výzev byl zároveň spuštěn neomezený zásobník. Přijato bylo doposud více než 400 žádostí s požadavkem na dotaci 33 miliard korun.

  Další prostředky na investice bude Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR obhajovat na říjnovém Investičním výboru v Praze.

  Nově obhájené prostředky z Modernizačního fondu:

  • Program HEAT – Modernizace soustav zásobování tepelnou energií – 568 mil. eur (14 mld. Kč)
  • Program RES+ – Nové obnovitelné zdroje v energetice – 300 mil. eur (7 mld. Kč)
  • Program ENERG ETS – Zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu v EU ETS – 254 mil. eur (6 mld. Kč)
  • Program LIGHTPUB – Modernizace soustav veřejného osvětlení – 40 mil. eur (1 mld. Kč)

  Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR
  FOTO: Frank Bold

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze