Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceEnergetikaNepřehlédněteŽivotní prostředí

Energetická budoucnost ve vlastních rukou: solární panely i tepelná čerpadla chrání před cenami energií

Českým domácnostem, městům a firmám se otevírají možnosti pro využití čisté energie. Česko podpoří stovkami miliard korun investice do zelené energetiky, které pomohou zlepšit kvalitu ovzduší a ochrání před růstem cen nakupované energie. Aktuálním přínosem obnovitelných zdrojů i úspor energie je pak posílení energetické nezávislosti Česka na dodávkách energetických surovin z Ruska. Jak lze příležitosti moderní energetiky využít?

Technologický pokrok otevřel přístup k obnovitelným zdrojům energie. Jen cena solárních panelů klesla za posledních deset let o neuvěřitelných 90 procent a podobný trend kopírují také baterie pro ukládání energie. „Čistá energie z fotovoltaiky sníží znečištění ovzduší a výdaje za energii. Navíc bude zásadním benefitem pro místní ekonomiku. Obce a města mohou investovat do vlastního projektu solární elektrárny na veřejných budovách nebo ve spolupráci s energetickou firmou realizovat projekt fotovoltaiky třeba v lokalitě bývalých brownfieldů či na nezemědělských plochách, které leží ladem,“ představuje příležitosti Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Nová solární vlna

Prostředky na podporu výstavby nových obnovitelných zdrojů nabízí Modernizační fond. V dubnu letošního roku se podařilo Ministerstvu životního prostředí a Státnímu fondu životního prostředí (SFŽP) obhájit u Evropské komise 30 miliard korun, které umožní financovat nové oblasti jako výstavbu fotovoltaických elektráren v menších obcích a nastartovat tak rozvoj komunitní energetiky nebo modernizovat veřejné osvětlení. Nové výzvy se mají rozběhnout na přelomu května a června.

„Přechod na čistší energetiku a zbavování se závislosti na fosilních zdrojích potřebujeme i v kontextu dnešní ruské agrese. Proto ještě letos chceme vypsat minimálně deset nových výzev v Modernizačním fondu. K nim patří především nové dotace na výstavbu fotovoltaických elektráren v menších obcích do tří tisíc obyvatel. Obce se díky projektům posunou k větší energetické soběstačnosti a budou moci nastartovat komunitní energetiku,“ uvedla k výzvám ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Podle Petra Valdmana, ředitele SFŽP, budou nové výzvy vypsány už na přelomu května a června. Fond podpoří také modernizaci teplárenství nebo instalaci chytrého veřejného osvětlení, které umí také obcím uspořit prostředky za energie.

Dnes lze solární elektrárny provozovat v souladu s přírodou, pod panely se mohou pást ovce, v okolí lze pěstovat rybíz nebo maliny

Jistota energetické bezpečnosti

S ohledem na současný růst cen elektrické energie a hrozící nedostatek zemního plynu jsou instalace solárních panelů jedním z nejrychleji dosažitelných kroků, který pomůže firmám, obcím nebo domácnostem snížit výdaje za energie. „Pokud si firma pořídí solární elektrárnu, jde o dobrou investici do budoucnosti. Solární panely mají životnost více než 40 let. Po splacení jejich ceny vyrábí slunce energii de facto zadarmo, pouze s minimálními náklady na průběžný servis elektrárny,“ uvádí k výhodám solární elektrárny pro firmy Vítězslav Skopal, předseda představenstva skupiny Solar Global.

Právě skupina Solar Global zahájila výstavbu největší střešní solární elektrárny v Česku. Fotovoltaické moduly pokryjí střechu logistického areálu u Kojetína. Čistá solární elektřina tak pomůže snížit rostoucí výdaje za energii a přispěje ke snížení emisí. Fotovoltaická elektrárna bude mít výkon téměř 4 megawatty. První elektřinu dodá již během tohoto června.

Česká solární firma Solar Global s kořeny v Uherském Hradišti není ve fotovoltaice nováčkem. Za 13 let své existence se stala společností, která se prosadila napříč Evropou. Ve spolupráci s městem Schönwald například úspěšně dokončila stavbu velké solární elektrárny na rekultivované skládce v Německu. Na dobrou spolupráci s obcemi sází Solar Global také při novém rozvoji solární energetiky v Česku. Obce se rozhodně nemusí bát, že by fotovoltaika byla zásahem do jejich prostředí. Jde o tiché a bezemisní zařízení.

Solar Global byl také nejúspěšnější čistě solární českou společností v rámci prvního kola Modernizačního fondu. Díky podpoře postaví 9 nových fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem téměř 32 megawattů. Ročně dodají do sítě skoro 30 gigawatthodin čisté elektřiny, která bude 100procentně nezávislá na dodávkách z Ruska.

Programy pro všechny

„Bouře v cenách energií, kterou odstartoval pád některých alternativních dodavatelů, by měla být dostatečným impulsem k tomu, abychom podpořili alespoň částečnou soběstačnost domácností a firem pomocí úspor energie či vlastní instalací obnovitelných zdrojů. Rozdíl nákladů domácnosti v nezatepleném domě a domě s kvalitní izolací dělá desítky tisíc korun ročně,” uvedl pro média začátkem března místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Konkrétním krokem vlády jsou nové Kotlíkové dotace, které nabízejí až 180 tisíc korun na výměnu starého kotle za tepelné čerpadlo. Program Nová zelená úsporám Light pak nabídne prostředky alespoň pro dílčí zateplení domu nebo výměnu oken. „Až 95 % dotační podpora na výměnu neekologických kotlů je velkou motivací a příležitostí pro nízkopříjmové domácnosti k přechodu na energeticky smysluplné zdroje,” dodává Marian Jurečka.

Svaz moderní energetiky

 

Pozvánka na konferenci: Jak posílit energetickou nezávislost obcí, firem a domácností

Svaz moderní energetiky si vás dovoluje pozvat na konferenci Jak posílit energetickou nezávislost obcí, firem a domácností za účasti Mariana Jurečky, místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí, která se uskuteční 16. května od 14:00 v Olomouci.

Program akce nabídne aktuální informace o možnostech podpory pro realizaci projektů solárních elektráren, bioplynových stanic či renovace budov za účelem úspor energie, které pomohou snížit výdaje za elektřinu a zemní plyn.

Účastníci akce budou moci využít také odbornou konzultaci, která jim pomůže získat přehled o opatřeních vhodných pro zvýšení energetické soběstačnosti. Vedle ministra Mariana Jurečky vystoupí například Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje, Petr Valdman, ředitel SFŽP, Zdeněk Tříska, výkonný ředitel Solar Global, Martin Schwarz, vedoucí sekce biometanu CZ Biom či Martin Sedlák ze Svazu moderní energetiky.

Podrobnosti a možnost registrace najdete na www.modernienergetika.cz
Přihlásit se můžete prostřednictvím FORMULÁŘE. Kapacita prostoru je omezena.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze