Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceChytré městoDotace a FinanceMěsto pro byznys

Na severu Moravy je Městem pro byznys Ostrava

Ostrava se prosadila v letošním ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys a obhájila svoji loňskou krajskou pozici. Další stupně vítězů v rámci Moravskoslezského kraje obsadily Opava a Frýdlant nad Ostravicí. Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí v rámci celé České republiky každoročně 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank.

Ostrava láká svojí lokalitou i přístupem k podnikatelům

V rámci Moravskoslezského kraje dosahuje Ostrava výborných výsledků v přístupu veřejné správy. Počet úředních hodin, během kterých si mohou podnikatelé přijít vyřídit vše potřebné pro své podnikání, je v kraji nejvyšší, také webové stránky jsou z pohledu podnikatele přehledné a kvalitní z hlediska obsahu. Moravskoslezská metropole těží rovněž ze své polohy a dobré dopravní dostupnosti zahrnující přímé napojení na dálniční síť. Infrastruktura je rozvinutá, například počet dobíjecích stanic pro elektromobily je s výjimkou Mladé Boleslavi nejvyšší dokonce celorepublikově. Podnikatelské prostředí se v Ostravě neustále rozvíjí, o čemž svědčí například vysoký počet právnických osob v přepočtu na obyvatele. Pokud jde o výdaje, vynakládá ostravská radnice dostatečné finanční prostředky zejména na rozvoj bydlení a také do oblasti kultury.

„Ostrava se pro podnikatele, ale obecně i pro obyvatele, snaží být přívětivým městem a Magistrát města Ostravy přívětivým úřadem. Jsme velmi rádi, že v rámci srovnávacího výzkumu Město pro byznys jsme dlouhodobě hodnoceni na předních příčkách a snažíme se navazovat na to, aby se u nás podnikatelské prostředí rozvíjelo, a to i maximální přístupností úřadu. Musím doplnit, že podnikatelé také oceňují, že v kritické době kolem covidu k nim město nebylo lhostejné a jako první jsme reagovali okamžitou pomocí,“ říká náměstek primátora Ostravy Radim Babinec.

Opava dobře hospodaří, Frýdlant nad Ostravicí se rozvíjí

V rámci kraje druhá Opava se může pochlubit ekonomickými ukazateli, například vysokým podílem kapitálových výdajů na celkových výdajích nebo vysokou likviditou. Stabilitu podnikatelského prostředí ve městě podporuje vysoký podíl firem nad 250 zaměstnanců. Opava zabodovala také díky dobrému výsledku v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a včasnost odpovědí živnostenského úřadu. Bronz bere Frýdlant nad Ostravicí, kde výrazně vzrůstá počet obyvatel a s tím i počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Město zaznamenalo také největší meziroční změnu počtu ekonomických subjektů. Vynakládá rovněž dostatečné prostředky do oblasti sociální péče. Spolu s Opavou má Frýdlant nad Ostravicí skvělý výsledek, pokud jde o podíl čerpaných dotací v porovnání s celkovými příjmy.

Celkové pořadí

 1. Ostrava
 2.  Opava
 3. Frýdlant nad Ostravicí
 4. Kopřivnice
 5. Hlučín
 6. Jablunkov
 7. Třinec
 8. Frýdek-Místek
 9. Bohumín
 10. Frenštát pod Radhoštěm
 11. Kravaře
 12. Bílovec
 13. Nový Jičín
 14. Český Těšín
 15. Krnov
 16. Vítkov
 17. Rýmařov
 18. Odry
 19. Havířov
 20. Orlová
 21. Bruntál
 22. Karviná

 

***

Srovnávací výzkum Město pro byznys již patnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskusi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina EUROVIA CS a Svaz měst a obcí ČR. Měsíčník PRO města a obce je mediálním partnerem výzkumu Město pro byznys.

Zdroj a foto: Město pro byznys

Všechny články ze sekce Město pro byznys

Nejčtenější kategorie
Chytré město
438
Energetika
496
IT
363
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze

Další článek
Co dělá dobrou školu?
Image