Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceMístní rozvoj

Národní rozvojová banka pro obce

Cyklostezky, čističky, nové tramvaje i komunitní centrum, to vše lze zafinancovat municipálními úvěry od NRB

Rekonstrukce čistíren odpadních vod, výstavba cyklostezky, renovace brownfieldu na komunitní centrum, ale také třeba nákup nových nízkopodlažních tramvají. To je jen několik infrastrukturních projektů, které Národní rozvojová banka (NRB) pomohla v nedávné době zafinancovat obcím a městům a jimi založeným společnostem.

Na financování rozvoje infrastruktury se zaměřuje NRB přibližně od roku 2000. Vždy se jednalo o podporu nižších desítek menších projektů ročně typu výstavby či rekonstrukce místních silnic, chodníků, osvětlení, cyklostezek, vodohospodářské infrastruktury apod. V roce 2021 se tyto aktivity rozšířily ještě o financování velkých a investičně náročných infrastrukturních projektů, jako je např. nákup nových moderních vozů pro hromadnou přepravu osob, výstavbu dostupného bydlení, dálnic, obchvatů kolem měst apod. Do podpory rozvoje infrastruktury ČR v posledních dvou letech vložila téměř dvě miliardy korun.

Vedle toho nabízí NRB i poradenství, například v oblasti projektového financování a prostřednictvím programu ELENA připravuje druhou vlnu pro oblast EPC (Energy Performance Contracting).

Přeměna brownfieldu v komunitní centrum

Obec Dalešice ležící jihovýchodně od Třebíče hledala prostory, z nichž by si mohla vybudovat komunitní centrum. „Potřebovali jsme místo, kde se budou scházet občané a zároveň místo pro obecní úřad. V současné době nemá obec pro tyto účely dostačující prostory,“ popisuje potřebu obce její starosta Jiří Loukota. A proto se obec pustila do renovace staré zástavby, s níž jí pomohla NRB, alespoň co se financí týče. „Pro financování od NRB jsme se rozhodli nejen kvůli výhodnější úrokové sazbě, ale i ostatním podmínkám,“ doplňuje starosta.

Kořeny historické budovy sahají až do 18. století. Sídlil v ní šafář a byl zde i hostinec. Po rekonstrukci se do ní přesune nejen obecní úřad, ale také zde vznikne nová obřadní síň, knihovna, pošta a zasedací místnost. Prostory budou určené rovněž místním spolkům. Vše by se mělo stihnout do konce roku 2023.

Z Brna až do Vídně na kole

Zvýšit bezpečnost cyklistů, to byl jeden z důvodů, proč se Dobrovolný svazek obcí Šlapanicko rozhodl zbudovat na svém území nové cyklostezky. Prvních sedm kilometrů je v provozu už od roku 2020 a došlo díky nim k propojení několika obcí tak, že se bude moci téměř po rovině a mimo silnici dojet z Brna-Slatiny přes Šlapanice až do Židlochovic a napojit se tak na cyklostezku, která vede do Vídně.

Ke zbudování této první etapy využil svazek obcí zvýhodněné financování od NRB. „Zpracovali jsme poptávkové řízení na úvěr a rozeslali jsme ho několika bankám. Nabídka od NRB byla nejvýhodnější, a tak jsme se rozhodli využít financování od ní,“ říká Michal Klaška, předseda DSO Šlapanicko, a dodává: „Spolupráci s NRB hodnotím pozitivně, bylo nám poskytnuto výhodné financování a vše proběhlo bezproblémově.

Nové tramvaje pro Ostravany

NRB v loňském roce usnadnila cestu k rozvoji infrastruktury také městu Ostrava. Dopravní podnik Ostrava (DPO) totiž nakoupil nízkopodlažní vysokokapacitní tramvajové soupravy, které začínají postupně sloužit Ostravanům. Projekt v hodnotě více než 1,7 mld. korun zajistil nákup 35 nových tramvají, které postupně nahrazují dosluhující vozy z minulých let a přispějí ke zkvalitnění dopravní obslužnosti strukturálně postiženého regionu.

Pořízení tramvají dopravní podnik financoval úvěry od NRB, UniCredit Bank a doplnil jej o dotaci. „Oceňuji spolupráci s NRB a UniCredit Bank na financování tohoto projektu, zvláště v době, kdy dynamicky roste inflace a cena úrokových sazeb. Nevylučujeme, že i v budoucnu pro účely obnovy vozového parku či jiných strategických investic využijeme úvěrové financování jako u tohoto projektu,“ uvádí předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys.

Rozhovor s Pavlem Křivonožkou, šéfem obchodu Národní rozvojové banky,si přeštěte zde.

Zdroj: Národní rozvojová banka

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze