Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceŽivotní prostředí

Nedostatek vody sužuje města a obce

Letošní léto provázejí nejen vysoké teploty, ale také velká sucha. V jejich důsledku se tak řada zemí v Evropě potýká nejen s ničivými požáry (ty ostatně zachvátily i několik lokalit v Česku), ale také s nedostatkem vody. To je problém nejen pro zemědělce, ale i pro obce a jednotlivé domácnosti, které postupně začínají řešit, jak vodou šetřit.

Klimatické změny způsobují různé extrémní výkyvy počasí. Může se přitom jednat nejen o nedostatek, ale třeba i nadbytek deště – kdy pro změnu dochází k ničivým záplavám. S náhlým přílivem vody se však příroda, potažmo půda, nedokáže vyrovnat, jelikož je tak vyschlá, že voda po ní jen stéká. Problémem je i nedostatek sněhu a souvisejícího tání, kdy rostliny nemají šanci utvořit si dostatek zásob vody, to pak v důsledku ovlivňuje i úrodu. Nedostatek srážek a půdní sucho tak dopadá i na zemědělce po celém světě. Chybí ale i voda ve městech a v souhrnu je možné říci, že celá Evropa se potýká s rozličnými nepříznivými rozmary počasí. Jak navíc naznačují satelitní snímky, suché plochy se během letošního léta progresivně rozšířily.

Např. ve Velké Británii byl vyhlášen stav sucha, jelikož země zažila nejsušší červenec od roku 1935. Častější než obvykle jsou také požáry – ve Španělsku jsou nejničivější od počátku podrobného monitorování v roce 2006. Voda ale chybí i ve městech a obcích, a to pro běžné používání. Česká města a obce samozřejmě nejsou výjimkou. „Letos je ten problém skutečně velký, samotné obce nemohou něco nařizovat nebo zakazovat, v mnoha místech již ale bylo zakázáno používat pitnou vodu k zalévání, mytí aut a samozřejmě také k napouštění bazénů. To vše ale musí vyšší autorita, ne obce,“ uvedl předseda Svazu měst a obcí, František Lukl. Dodal ale také, že řada občanů již vnímá vodu jako velkou hodnotu a snaží se tak vlastními konkrétními kroky vodou šetřit, užívají k zalévání např. dešťovou vodu apod.

Jedním z možných řešení je pro obce budování nových vrtů, pro mnohé z nich se ale jedná o obrovský zásah do rozpočtu. S největšími problémy se pak samozřejmě potýkají malé obce, které na podobné projekty finanční prostředky nemají. V tomto případě totiž dle Lukla platí přímá úměra. „Čím menší obec, tím menší možnosti finančních prostředků z vlastních zdrojů – i proto jsou třeba dotační tituly, i tehdy ale vyvstává otázka nutné finanční spoluúčasti,“ doplnil.

Finanční pomoc v podobě dotací

V souvislosti s nedostatkem vody tak resort životního prostředí nabízí v novém operačním programu 7,5 mld. korun na vodovody, kanalizace či čistírny odpadních vod. „Potřebujeme více a rychleji adaptovat ČR na změnu klimatu. Sucho a nedostatek vody nás trápí řadu let a není pravděpodobné, že by se tento stav měl do blízké budoucnosti změnit. Proto musíme investovat nejen do přivaděčů a nových zdrojů pitné vody, ale také do šetření vodou a jejího lepšího čištění,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. První výzvy byly spuštěny na počátku tohoto týdne. Na nový dotační titul jsou obce dle Lukla připraveny a mají vypracované nejen projekty, ale také částečně naspořeno. Dle slov ředitele Státního fondu životního prostředí ČR, Petra Valdmana, ale bude speciální objem peněz ve formě možnosti čerpání zvýhodněných půjček na dofinancování vodohospodářských projektů poskytnut také obcím do 2 tisíc obyvatel, které by jinak na dotace kvůli nedostatku vlastních finančních prostředků nedosáhly.

Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: Noviny Kraje

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1389
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze