Hejtman Martin Netolický svolal v pondělí mimořádnou poradu členů Rady Pardubického kraje ve věci nákupu elektrické energie a plynu. Obě komodity kraj nakupuje centrálně pro své organizace ve školství, sociálních službách, kultuře, dopravě, ale i zdravotnictví. Vzhledem k situaci na trhu však v tuto chvíli, stejně jako jiné kraje, nemá energie pro rok 2023 nakoupeny.
„Bohužel v tuto chvíli nejsme vzhledem k situaci na trhu prozatím schopni vysoutěžit ani elektrickou energii, ani zemní plyn. V rámci vyhlášeného výběrového řízení, kde vystupujeme v roli centrálního zadavatele pro všechny naše organizace, nepřišla žádná nabídka. V případě elektrické energie sice máme distributora, ale neznáme konečnou cenu, která bohužel týden od týdne roste. Proto se musíme reálně zabývat situací, když by se nepodařilo energie nakoupit. Máme jako vlastník povinnost mimo jiné v rámci nemocnic akutní lůžkové péče, a proto si neumím představit, že by plyn nebyl dodáván vůbec. Pak bychom to museli řešit v krizovém režimu, a to i například v rámci platné krizové legislativy,“ řekl hejtman Martin Netolický.
Ten proto zadal prověření možností v případě elektrické energie i plynu. „Musíme prověřit možnosti krizového zákona a zákona o energetice včetně jeho prováděcích předpisů. Je otázkou, jaké možnosti máme jako kraj, a kde musí být aktivní stát. Nemůžeme však čekat, protože situace se rozhodně nelepší a výhled, že by se nám podařilo zázrakem vysoutěžit rozumné ceny, je téměř nereálný. Navíc to není jen otázka našeho kraje, ale v dosti podobné situaci jsou i ostatní kraje, a proto jsme již před několika týdny na jednání Asociace krajů ČR upozornili na tento problém vládu, avšak bohužel bez odezvy,“ sdělil hejtman Netolický.
Podle hejtmana by mohla aktuální nejistota ohledně cen energií mít vliv také na investiční činnost kraje v příštím roce. „Pokud by se nepodařilo vysoutěžit energie za rozumné ceny, museli bychom přistoupit k řadě úsporných opatření. První investice, kterých by se úspory dotkly, by byly opravy a rekonstrukce silnic II. a III. tříd, které standardně platíme z krajského rozpočtu. Následovaly by vlastní investice kraje, a to i v dalších svěřených oblastech, a pokud by ani toto nestačilo, tak by byly na řadě investiční akce podpořené z dotací státu či dalších zdrojů, a to včetně těch unijních. K čemu bychom rozhodně nechtěli přistoupit, pak je to přehodnocování již rozběhlých investičních akcí. V žádném případě ovšem takový postup nechceme aplikovat. Pořád věříme v celostátní řešení. Omezení investic má vždy vliv na národní hospodářství,“ vysvětlil hejtman Netolický.
Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: Pardubický kraj