Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Energetika

  Podle hnutí Duha MPO odmítá fotovoltaiku

  Vláda ve středu konečně projedná nařízení určující, které zdroje energie budou letos a následující dva roky provozně podporovány. Ministr průmyslu Jozef Síkela nadále trvá na tom, že stát má skrze provozní podporu výroby elektřiny dotovat nové teplárny spalující zemní plyn a zároveň vůbec provozně nepodporovat nové fotovoltaické elektrárny. Větrnou elektřinu chce ministerstvo podpořit, ale desetkrát méně než plynovou.

  Fotovoltaické elektrárny stát podporuje investičními dotacemi, ale to stejné platí i pro plynové teplárny. Návrh nařízení vlády o provozní podpoře navíc vznikl již v lednu 2022, tedy před invazí ruské armády na Ukrajinu a začátkem války. Ministerstvo jej odmítlo změnit a přidat podporu fotovoltaických elektráren, přestože jej k tomu vyzvalo Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo práce a sociálních věcí či ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, ale také Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora, Svaz měst a obcí či Sdružení místních samospráv.

  Vláda ve středu také projedná novelu energetického zákona, která umožní pomoci domácnostem s účty za elektřinu a plyn. Hnutí DUHA kritizuje, že novela zapomíná na lidi, kteří jsou závislí na dodávkách tepla z tepláren (které chce právě ministr Síkela přestavět na plyn). Ekologická organizace také upozornila, že v následném nařízení vlády je nutné slevu na energie nastavit nejen podle spotřeby, ale zacílit na nejpotřebnější domácnosti na základě zdravotního stavu (zdravotně hendikepované), věku (starobní důchodce) i sociální situace (nízkopříjmové rodiny).

  Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká:
  „Ministr průmyslu Jozef Síkela sice rád mluví o snižování závislosti na zemním plynu z Ruska, ale konkrétním návrhem nařízení vlády chce tuto závislost naopak posilovat, neboť neustále tvrdošíjně prosazuje provozní podporu pro nové plynové teplárny a naopak čistou nulu na provoz nových fotovoltaik. Návrh, který byl sepsán před začátkem ruské invaze na Ukrajinu, nepochopitelně odmítl změnit, i když podporu fotovoltaiky žádá několik ministesterstev, český průmysl i obce. Konečné slovo má však vláda a já doufám, že převládne zdravý rozum a přednost dostane čistá sluneční energie.“

  „Novela energetického zákona nesmí opomíjet, že lidé závislí na dodávkách tepla z tepláren potřebují pomoc s účty také, zejména když je chce ministr Síkela přestavět na plyn, jak plyne z návrhu nařízení vlády na provozní podporu pro příští roky. I v této věci může vláda nedostatečný návrh z ministerstva průmyslu upravit dle reálné situace.“

  Foto: Wikimedia Commons
  Zdroj: Info dnes

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1181
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze