Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceIT

Český zavináč 2022 vyhrál Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

V předvečer zahájení dvacátého čtvrtého ročníku konference ISSS (16. – 17. 5.) byly v královéhradeckém  Kongresovém centru Aldis vyhlášeny výsledky soutěže Český zavináč 2022. Za faktickou i metodickou  pomoc při zabezpečení kybernetické bezpečnosti orgánů veřejné moci obdržel cenu Český zavináč  Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).  

Ocenění předali řediteli NÚKIB generálovi Karlu Řehkovi zástupce generálního partnera České  spořitelny Milan Hašek, ředitel Veřejného sektoru a realitních obchodů České spořitelny, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a předseda spolku Český  zavináč Tomáš Renčín. Během slavnostního večera dostalo čestné uznání i Ministerstvo dopravy ČR za  Elektronické podání žádosti o řidičský průkaz.

Vyhlášení se zúčastnila celá řada významných hostů včetně předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše  Vystrčila, několika dalších špičkových politiků a zástupců partnerů konference. Do moderované diskuse  se zapojili 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Vít RakušanIvan Bartoš, prezident ICT Unie Zdeněk  Zajíček a výkonná ředitelka Česko.Digital Eva Pavlíková.

Soutěž Český zavináč jednou ročně odměňuje nejlepší projekty nebo činy, které v uplynulém roce  významně přispěly k rozvoji digitalizace ve státní správě a místní samosprávě. Výsledky jsou tradičně  vyhlašovány na konferenci ISSS v Hradci Králové.

Český zavináč a čestné uznání

NÚKIB letos obdržel Český zavináč jako příklad moderní a respektované instituce, která svými  aktivitami výrazně zlepšila a zlepšuje kybernetickou odolnost České republiky, a umožňuje tak lépe  zvládat současné i budoucí krize.

„Za cenu Český zavináč mockrát děkuji a myslím, že je důkazem toho, že se nám jako NÚKIBu daří  zvyšovat bezpečnost a odolnost v kyberprostoru. Jde o nekonečné úsilí. Bezpečnost, a to nejen ta  v kyberprostoru, je stále trvající proces, nikdy nedosáhnete mety, kdy si můžete říct, že máte splněno.  Snažíme se dělat osvětu veřejnosti, aby lidé jako jednotlivci věděli, jak se se proti hrozbám přicházejícím  z kyberprostoru bránit,“ řekl generál Karel Řehka.

Pořadatelé Českého zavináče se rozhodli udělit navíc čestné uznání Ministerstvu dopravy České  republiky za projekt Elektronického podání žádosti o řidičský průkaz. U převzetí čestného uznání z  rukou Petra Pavlince ze spolku Český zavináč byl ministr dopravy Martin Kupka. Jedná se o vůbec první  takovou on-line službu spojenou s vydáním tak významného dokladu v tuzemsku. Díky tomuto počinu  se Česko zařadilo mezi jednotky států v Evropě, které tuto službu poskytují.

Cena ministerstva vnitra

Během slavnostního večera navíc předal Vít Rakušan Cenu ministra vnitra Petru Pavlincovi, vedoucímu  odboru informatiky Krajského úřadu Kraje Vysočina, a to za dlouhodobý přínos v oblasti digitalizace  samosprávy a elektronizace zdravotnictví. Tato cena je pravidelně předávána již od roku 2011 a jejím hlavním cílem je ocenit tvůrce vynikajících výsledků v oblasti bezpečnostního výzkumu, motivovat je k  dalšímu zájmu o realizaci projektů a propagovat jejich výsledky.

Poslední tři ročníky Českého zavináče

Vítězem ročníku 2021 se stal informační systém České správy sociálního zabezpečení eNeschopenka,  který přinesl značné zjednodušení a zrychlení komunikace a předávání informací mezi nemocnými  pojištěnci v pracovní neschopnosti, ČSSZ, lékaři a zaměstnavateli. Stal se tak klíčovým státním  informačním systémem v době pandemie Covid-19.

Ročník 2020 se kvůli pandemii Covid-19 nekonal.

Držitelem tradiční ceny Český zavináč pro rok 2019 se stala Věra Jourová, komisařka Evropské komise  pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví

V roce 2018 získal Český zavináč tým, jenž v rámci Státního ústavu pro kontrolu léčiv pracoval na  realizaci projektu eRecept. Ocenění převzali Ing. Renata Golasíková a Ing. Petr Koucký, kteří se na  projektu zásadní měrou podíleli.

Foto: ČESKÝ ZAVINÁČ, ISSS 2022
Zdroj: ISSS 2022
www.isss.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze