Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

IT

Digitálně do budoucnosti i minulosti

Projekty, které uspěly v soutěži Zlatý erb, jsou nápadité a praktické

V populární celostátní soutěži Zlatý erb se v loňském roce objevila také kategorie o nejlepší elektronickou službu, ve které byla přihlášena řada zajímavých projektů. Jedním z oceněných byl například projekt Brno iD.

„Od konce první dekády probíhal v České republice boom nabídky městských karet. Již na podzim roku 2012 město Brno definovalo téma Brněnská karta pro studenty ve studentské soutěži Masarykovy univerzity. Poté došlo v dané věci na několik let k jistému útlumu, možná i s ohledem na tehdy nechvalně známou kauzu Open Card v Praze,“ objasňuje počátky celého projektu tiskový mluvčí Magistrátu města Brna Filip Poňuchálek.

V roce 2015 nicméně téma elektronizace služeb města Brna dostalo nový impuls a na konci roku 2016 došlo ke spuštění první verze e-shopu na doméně brnopas.cz. Ta sloužila primárně pro účely brněnské městské hromadné dopravy, ale prezentována již byla jako e-shop městských služeb. O rok později byl tento e-shop přejmenován na brnoid.cz.

„Mottem Brno iD je Řešte věci online. Fakticky se jedná o e-shop městských služeb, tedy o robustní webovou aplikaci. E-shop mohou zájemci používat ve všech možných prohlížečích na běžných zařízeních, jako jsou mobilní telefon nebo notebook. Je plně dvojjazyčný, v české a anglické mutaci. V nabídce integruje vybrané služby Magistrátu města Brna, městských společností a příspěvkových organizací. K dnešku e-shop Brno iD obsahuje 14 modulů,“ popsal mluvčí magistrátu.

Brno iD ověří status studenta

Na některé služby stačí, aby byl uživatel držitelem základního účtu Brno iD basic, kde zadává jen email a heslo. Má například plný přístup k nabídce modulu Turismus nebo ke všem produktům modulů ZOO Brno, brněnské hvězdárny a dalších služeb.

„Pro čerpání některých dalších služeb je však potřeba, aby uživatel byl držitelem takzvaného ověřeného účtu Brno iD full. Ověření s nezbytnou identifikací uživatele včetně fotografie probíhá na několika kontaktních místech po Brně nebo třeba online z domova. Držitel Brno iD full může například v modulu MHD neomezeně dlouho využívat všechny nepřenosné jízdenky, takzvané šalinkarty na zóny 100+101 včetně těch, které jsou se slevou,“ uvedl Poňuchálek.

Na Brno iD lze také online ověřit status studenta. „Toto řešení mimochodem zaujalo pracovníky Úřadu vlády ČR, respektive Odboru Kabinetu místopředsedy vlády pro digitalizaci, kteří by rádi podobné řešení přenesli na celou ČR. Klient má také možnost například online vyřešit poplatek za zapomenutí šalinkarty, když nemá svou platnou šalinkartu u sebe při kontrole revizorem dopravního podniku,“ představil některé funkce mluvčí.

V modulu Knihovna si lidé mohou založit či propojit účet v Knihovně Jiřího Mahena, dobíjet kredit, prodlužovat čtenářskou registraci nebo platit pokuty. V modulu Rezidentní parkování si řidiči mohou založit parkovací účet a spravovat ho. „Záměrem a velkou výhodou pro uživatele e‑shopu brnoid.cz je, že jsou veškeré nabízené služby vázané k výše popsanému Brno iD účtu. U služeb, které jsou vázané na nosič, jako třeba předplatné jízdenky, lze v případě ztráty identifikačního nosiče vše snadno přenést na nový,“ dodal Poňuchálek.

Voucher až čtyř tisíc korun na dítě

Ohlasy jsou veskrze pozitivní, odborná veřejnost pak fungování Brno iD hodnotí velmi kladně. Kromě jiných ocenění získal e-shop městských služeb Brno iD v roce 2022 v prestižní celorepublikové soutěži Zlatý erb druhé místo. Zájem o integraci do nabídky e-shopu nyní projevují další městské organizace.

Na konci roku 2017 byl počet uživatelů 48 611, z toho 39 000 full, a obrat byl 206,5 milionu korun, aktuálně je to již 516 960 uživatelů, z toho 356 681 full, a obrat je kolem 632 milionů korun online a přes 200 milionů na pokladnách.

„Neustále probíhá rozvoj e-shopu, služby se v jednotlivých modulech upravují podle potřeby. V druhé polovině listopadu by mělo po celých šesti letech dojít ke kompletní úpravě vzhledu e-shopu Brno iD s ohledem na potřeby a návyky uživatelů v online prostředí. V listopadu by také měl být spuštěn nový modul Rodičovské vouchery, který umožní po splnění stanovených pravidel získat a využívat online kredity na volnočasové aktivity dětí v hodnotě až 4 000 korun na dítě,“ představil budoucnost mluvčí brněnského magistrátu.

Uherské Hradiště nabízí data o domech a stavbách

V soutěži Zlatý erb se objevily také další projekty, šlo například o Datový portál Královéhradeckého kraje, Mobilní monitoring vybraných prvků veřejného prostranství v Praze, aplikaci Říčany v mobilu, online tlumočení pro neslyšící v Praze, Tichou linku v Českém Těšíně nebo o Mapu projektů města Starý Plzenec. Poměrně netradiční byl projekt s názvem Stavebně historický průzkum v Uherském Hradišti.

„Stavebně historický průzkum zahrnuje průzkum staveb, konstrukcí, prvků, detailů i prostorových souvislostí a shromáždění písemných, plánových a obrazových materiálů. Primárně slouží jako kvalitní podklad pro efektivní památkovou péči. Průzkumy probíhaly v Mařaticích, což je místní část města, a v Uherském Hradišti v 90. letech minulého století,“ vysvětlil mluvčí města Uherské Hradiště Jan Pášma.

Dokumentaci Stavebně historického průzkumu zpracovávali architekti Jiří Syrový a Zuzana Syrová, původní aplikace z roku 2007, které zobrazovaly výsledky jejich práce, jsou v současné době převedeny do nového designu v Geografickém informačním systému města Uherské Hradiště. Vše je samozřejmě přizpůsobené mobilním zařízení.

„Mapovou aplikaci Stavebně historický průzkum, která je dostupná i na webu města Uherské Hradiště, jsme na konci roku 2021 inovovali a v roce 2022 nabídli uživatelům v novém zpracování. To přináší nové možnosti pohledu na původní data, přibyla rovněž možnost zobrazovat v mapě mobiliář, drobné umělecké objekty a také místa s odkazem na internetovou Encyklopedii města Uherské Hradiště,“ popsal mluvčí města.

Základní funkce aplikace zůstaly po změně zachovány. Po kliknutí na stavbu v mapě se zobrazí odkaz na kartu objektu, která obsahuje výsledky průzkumů. Nové zpracování přináší množství různých vylepšení, rozšířily se zejména možnosti zobrazení dat. Skládání jednotlivých grafických vrstev na sebe nyní uživatelům umožňuje vytvořit tematickou mapovou kompozici.

„Službu využívá převážně odborná veřejnost, jako jsou projektanti, stavebníci nebo památkáři. Informace o historii objektů však v aplikaci najdou také zájemci o historii města či vlastníci jednotlivých domů,“ uvedl mluvčí Pášma.

Michal Šverdík

Nejčtenější kategorie
Chytré město
443
Energetika
505
IT
370
Dotace a Finance
1370
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze