Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceIT

Soutěž Středočeského kraje upozorňuje žáky na rizika internetu

Bezmála 3 000 žáků a studentů ze středních Čech se zúčastnilo letošního ročníku soutěže Kraje pro bezpečný internet. Jejím cílem je upozornit na rizika, která v kyberprostoru uživatelům internetu hrozí, a současně informovat o možnostech prevence a pomoci. Na Krajském úřadu Středočeského kraje se dnes předávaly ceny vítězům.

Od 20. září loňského roku do 28. února letošního roku se mohli žáci a studenti základních a středních škol ve Středočeském kraji zapojit do soutěže s projektem Kraje pro bezpečný internet. Projekt je realizován pod záštitou Asociace krajů ČR, Národního centra kybernetické bezpečnosti a úzce spolupracuje s Policií ČR.

„Pro děti a mládež je svět internetu naprosto nezbytným prostředím pro každodenní život. Občas se jim dokonce prolíná se světem reálným a někdy hranice mezi oběma světy mizí. Právě proto je tak důležité s dětmi o rizicích a nástrahách internetu mluvit. Zákazy nepomohou, mnohem účinnější je poskytnout dostatek informací, případně pomocnou ruku. A oboje nabízí projekt Kraje pro bezpečný internet. Středočeský kraj se prevenci patologických jevů věnuje dlouhodobě nejen ve vazbě na kybernetickou bezpečnost, ale i třeba formou podpory projektů na primární prevenci. Děkuji všem účastníkům soutěže, kteří se zapojili, a blahopřeji vítězům,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Díky znalostním kvízům v soutěži Kraje pro bezpečný internet se k dětem a mládeži dostávají zásadní informace, které souvisejí s kyberšikanou, se zabezpečením mobilních telefonů, se sociálními sítěmi, dezinformacemi a podobně. „V rámci projektu byly kromě e-learningových kurzů pro žáky a studenty připraveny také lekce pro učitele, rodiče a veřejnost, ale i pro sociální pracovníky a policisty. Vznikly také videospoty určené rodičům, seniorům a mládeži. Na tyto vzdělávací materiály, které je mimo jiné možné využít k samostudiu či ve výuce, navazoval soutěžní znalostní kvíz,“ vysvětlil krajský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN).

Po správném zodpovězení dvaceti otázek v kvízu byli soutěžící zařazeni do slosování o hodnotné ceny. Žáci a studenti si také mohli po absolvování soutěžního kvízu zasoutěžit i v Kvízu PLUS, který byl určen pro opravdové znalce problematiky elektronické bezpečnosti.

Středočeský kraj současně vyhlásil soutěž škol. Škola s nejlepším výsledkem získá 30 000 korun, za druhé místo věnuje kraj škole 20 000 korun a za třetí místo 10 000 korun. Hodnotícím kritériem podle pravidel soutěže základních a středních škol ve Středočeském kraji pro rok 2021 byl koeficient, který vznikl jako výsledek podílu počtu žáků školy zapojených do online kvízu a celkového počtu žáků školy. Finanční prostředky jsou určeny na pořízení vybavení (hardware i software) souvisejícího se zajištěním či zvýšením bezpečnosti žáků při jejich práci ve škole v prostředí internetu.

Slavnostního předávání cen se dnes zúčastnili i ředitel krajského ředitelství Policie ČR Václav Kučera a zástupci společností Microsoft a GORDIC, které jsou partnery soutěže.

Foto: Středočeský kraj
Zdroj: Středočeský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze