Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ITKyberbezpečnostNepřehlédněte

„Volači“ a „klikači“ mají utrum

Image

ČSOB a Policie ČR proškolí milion lidí

Proti aktivitám kybernetických útočníků, takzvaných „volačů“ a „klikačů“ se postaví silný protivník: jeden milion lidí, které se ČSOB a Policie ČR společně rozhodly proškolit v oblasti kyberbezpečnosti. Počty kyberútoků totiž stále rostou, a i přes úspěchy policie a banky v boji s kyberpodvodníky „volačem“ a „klikačem“ je stále klíčová role běžných lidí. Čím více bude těch, kteří se nenechají obalamutit a budou varovat i své okolí, tím vzroste šance napadených ubránit se.

„Meziročně se nám podařilo snížit průměrnou škodu z útoku kyberpodvodníka na našeho klienta o více než polovinu. Loni činila přibližně 140 tisíc korun, letos už je to jen 60 tisíc. Na jedné straně je to díky našim investicím do ochranných mechanismů a na straně druhé dlouhodobou preventivní činností v této oblasti. Právě díky tomu víme, jak důležitou roli hraje v okamžiku útoku klientova osobní znalost této problematiky. Považujeme tedy za klíčové plošné a masové vzdělávání. Proto jsme se rozhodli společně s Policií ČR proškolit v oblasti kyberbezpečnosti v následujícím období 1 000 000 lidí,“ říká Aleš Blažek, generální ředitel skupiny ČSOB.

„Pokud se podíváme na čísla za prvních pět měsíců tohoto roku, dá se očekávat, že i v letošním roce budeme čelit dlouhodobému nárůstu počtu registrovaných skutků spáchaných v kyberprostoru. Je však vysoce pravděpodobné, že počty případů letos nebudou stoupat tak dynamicky jako v loňském roce, a to především díky četným preventivním aktivitám a také vzhledem k odhalení několika organizovaných skupin kyberpodvodníků v posledních měsících. I přesto je zhruba každý desátý trestný čin v ČR spojený s kyberprostorem. Velmi rádi jsme se tedy spojili s ČSOB v oblastech prevence a vzdělávání s cílem oslovit v případě kyberbezpečnosti co největší skupinu lidí,“ říká Martin Vondrášek, policejní prezident PČR.

Četnost útoků „volačů“ a „klikačů“ v poslední době překonává dosavadní rekordy. Policie ČR eviduje jen za loňský rok nebývalých 18,5 tisíce trestných činů v oblasti kybernetické kriminality, což je meziročně o téměř 100 procent více. A vzestupný trend pokračuje i letos. Celkové počty okradených už jsou ve statisících a škody přesahují miliardu korun.

Počet evidovaných trestných činů v kyberpostoru podle statistik Policie ČR za prvních pět měsíců letošního roku dosáhl 8 824 a o 1 562 případů tak převýšil stejné období loňského roku. ČSOB a Policie ČR proto odhadují, že rok 2023 bude co do počtu útoků opět rekordní.

„Na základě aktuálního vývoje predikujeme, že v závěru roku by číslo trestných činů v kyberprostoru mohlo přesáhnout 20 tisíc,“ odhaduje Martin Vondrášek.

Podle statistik ČSOB se oběťmi „volače“ a „klikače“ stávají zejména ženy, pravděpodobně díky častějším nákupům v on-line bazarech, kde se podvodníci hojně vyskytují. Nicméně muži statisticky přicházejí o větší částky, a to v poměru 57 procent ku 43 procentům žen.

„Nejvíce na pozoru by se dle našich údajů měli mít lidé ve věku 40 let, a to zejména zazvoní-li jim telefon v pondělí nebo úterý mezi třináctou a devatenáctou hodinou,“ upozorňuje Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.

„Apeloval bych závěrem na všechny. Braňte se rozumem. Nesdělujte nikomu své citlivé údaje, nenechávejte nikoho, aby ovládal vaše bankovnictví za vás. Obětí se může stát opravdu každý,“ uzavírá Aleš Blažek.

ČSOB a Policie ČR se prevenci a vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti věnují dlouhodobě. V loňském roce například přišly s kampaní „Volač a klikač okrádají Česko“, která letos získala 1. místo v kategorii Finanční služby a trhy oborové soutěže Česká cena za PR – Lemur. Cílem kampaně bylo zvýšit povědomí o této problematice, varovat před kyberpodvodníky a ukázat, na co si dát pozor.

Zdroj: ČSOB a Policie ČR
Foto: prezentace

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze