Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Kultura

  České Budějovice opraví válečné pomníky

  Kromě zrestaurování a instalace sochy Malše na Lidické třídě, sousoší Řeky u Dlouhého mostu a památníku letce Antonína Ježka na Branišovské bude letos město opravovat ještě tři další pomníky.
  Největším z nich je památník padlým rudoarmějcům za druhé světové války na hřbitově sv. Otýlie. Od roku 1956 zde nebyly provedeny žádné větší opravy. Nutné bude kompletní vyčištění a impregnace, oprava schodiště, nápisů a kamenné dlažby.
  Péče restaurátorů se dočká také památník padlým v první světové válce na hřbitově sv. Otýlie z roku 1938. Pomník musí projít očistou od nánosů řas a mechů, impregnací a opravou spár. Nově bude osazen náhrobek z černého kamene s informací, že se v těchto místech v letech 1914 až 1938 nacházelo vojenské oddělení hřbitova a bylo tady pohřbeno přes tisíc vojáků, zajatců a zemřelých v budějovických lazaretech. Třetím opravovaným bude hrob francouzského filozofa, novináře a odbojáře Pierra Kaana umístěný v jižní části stejného hřbitova. Na místě bude nutné provést demontáž a očištění sochy, její nové zasazení a dojde i na výsadbu nových keřů a vysypání cestiček.
  Jsem rád, že se městu podařilo získat na opravu dotaci ministerstva obrany, která nám výrazně pomůže s realizací prací. Zvláště náhrobek Pierra Kaana je kvůli kořenům stromu značně poškozen. Tento filozof, novinář a významný odbojář za druhé světové války, narozený v Paříži v roce 1903, byl zatčen gestapem, mučen a vězněn v Buchenwaldu a při převozu byl z vlakového transportu partyzány u Velešína osvobozen. Bohužel pak 18. května 1945 zemřel na tyfus v českobudějovické nemocnici. Jeho tvář byla zobrazena na francouzských poštovních známkách v roce 1975 k 30. výročí osvobození koncentračních táborů,“ vysvětlil Ivo Moravec, náměstek primátora.
  Zdroj: Město České Budějovice

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  367
  Energetika
  367
  IT
  241
  Dotace a Finance
  1081
  Odpady
  197

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze