Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvoj

Architekt a obec v tandemu mohou získat cenu

Do května lze nominovat na ceny Architekt roku a Architekt obci

Do 3. května tohoto roku lze nominovat významné osobnosti do soutěží Architekt roku 2024 a Architekt obci 2024. Cenu Architekt roku získává každoročně odborník, který se v období uplynulých pěti let svým inspirativním přístupem zasloužil o architekturu v České republice. Ocenění Architekt obci pak přebírá ten, jenž zásadním způsobem přispěl k rozvoji některého z našich sídel. Loni porota ocenila Annu Šlapetovou, která se zasloužila o proměnu Dolních Břežan (rozhovor s ní jsme přinesli v říjnovém vydání, pozn. red.).
16. ročník ceny Architekt roku upozorňuje na tvůrčí práci architektů a dalších odborníků, kteří se podílejí na vzniku kvalitní architektury. Snaží se ale také podpořit občanskou angažovanost a osvětu na poli architektury. Ocenění je určeno především praktikujícím architektům, ale nejen jim. Laureátem se může stát každý, kdo svým počínáním usiluje o příjemný veřejný prostor pro náš každodenní život. Na cenu proto mohou být nominováni iniciátoři výjimečných počinů, autoři staveb, teoretici architektury, umělci, publicisté i další osobnosti.

„Cenu Architekt roku udělujeme s cílem poukázat na významnou roli architektů, kteří utváří a ovlivňují kvalitu prostředí pro náš život. Již více než patnáct let se nám tak daří oceňovat vynikající české tvůrce. Například vloni porota vybrala profesora Ivana Kroupu,“ přibližuje ocenění Martin František Přívětivý, generální ředitel a místopředseda představenstva ABF, která soutěž organizuje.

Osobnosti nominované na Architekta roku vždy posuzuje odborná porota složená z pěti laureátů předchozích ročníků. Letos jimi jsou Ivan Kroupa, dvojice architektů Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, Petr Stolín, Stanislav Fiala a Zdeněk Fránek.  Ti  vyberou 3–5 finalistů, z nichž vzejde vítěz. Porota se snaží o komplexní hodnocení přínosu nominované osobnosti. A to s ohledem na ochranu veřejných zájmů a rozvoj společnosti, profesní a morální integritu, vliv na vznik kvalitní stavby či veřejný prostor a krajinu, s ohledem na odbornou úroveň práce či použití inovativních řešení apod.

Při příležitosti udělování ceny Architekt roku se předává rovněž cena Architekt obci, která se snaží upozornit na význam spolupráce a vzájemné symbiózy mezi architektem a samosprávou při rozvoji obce. Cena je udělována architektovi a obci, tedy spolupracujícímu tandemu, který se soustavně věnoval koncepci vystavěného prostředí obce a svým přístupem se zásadním způsobem zasloužil o kvalitní architekturu a udržitelný rozvoj. Soutěž Architekt obci také podporuje funkci městských architektů, a má proto přímou vazbu na jeden z cílů Politiky architektury a stavební kultury České republiky, kterým je posilování úlohy městských a obecních architektů.


Harmonogram

3. května 2024 Termín uzávěrky přihlášek

 září 2024 Slavnostní ceremoniál s předáním ocenění vítězům    

Pravidla pro zasílání nominací     www.architektobci.cz

 

Kritéria hodnocení 

přínos spolupráce architekta a obce s ohledem na:

  • kvalitu architektonického/urbanistického řešení a jeho udržitelnost
  • dlouhodobou vzájemnou spolupráci samosprávy, architekta a místních obyvatel
  • přínos pro kvalitu života obyvatel

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze