Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Místní rozvoj

  Praha připravuje projekt družstevního bydlení

  Hlavní město dokončilo ve spolupráci s městskou částí Praha 5 přípravy prvního projektu Dostupné družstevní bydlení (DDB). Na červnovém zastupitelstvu bude ke schválení předložen pilotní projekt, díky kterému může vzniknout v ulici Radlická v Praze 5 na městských pozemcích až 266 bytů. Praha se tak zařazuje mezi metropole, které aktivně řeší nedostupnost bydlení jako důsledek růstu cen nemovitostí. V rámci konceptu DDB se může v Praze každoročně stavět až tisíc bytů, oproti tržním cenám budou levnější i o třetinu. U téměř poloviny Pražanů přitom dle nového průzkumu hrozí, že se kvůli nedostupnosti bydlení budou muset odstěhovat mimo hlavní město.

  Že se bydlení v Praze stává těžko dostupné i pro lidi s průměrnými či nadprůměrnými příjmy, to potvrzuje aktuální průzkum prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. Se stěhováním z metropole kvůli nákladům na bydlení počítá jako s reálnou možností 39 % obyvatel Prahy, 9 % už to dokonce velmi konkrétně plánuje. Celkem 88 % Pražanů se domnívá, že by město mělo řešit dostupnost bydlení nejen pro sociálně slabé, ale i střední vrstvy, tedy pro běžné pracující občany.

  Na neúnosnou situaci Praha reaguje projektem Dostupného družstevního bydlení. Následuje tak například Curych, ve kterém 30 % bytů vzniká družstevní formou s využitím městských pozemků, díky čemuž jsou výrazně levnější.

  „V České republice je druhé nejhůře dostupné bydlení v Evropě. Ceny bytů zde letí vzhůru šestkrát rychleji než příjmy a nejhorší je situace v hlavním městě. Dostupné družstevní bydlení je tou nejrychlejší cestou, jak můžeme obyvatelům Prahy i zbytku republiky pomoci získat cenově dostupnější bydlení – a to nejenom například pro mladé rodiny nebo seniory, ale také pro zástupce profesí klíčových pro chod a rozvoj města – například učitele, zdravotníky, hasiče nebo strážníky. Podstatné je, že půjde o družstevní nájemní bydlení, nikoli o investiční byty,“ uvedla radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová a dodala: „Po prvním projektu mohou rychle následovat další, protože již nyní máme vytipovány další městské pozemky, na kterých takto může v Praze vznikat až tisíce bytů ročně. Ve spolupráci s městskou částí Praha 13 je plánovaný projekt na výstavbu 150 družstevních bytů v ulici Oistrachova a jsou vytipovány i další lokality. Zájem takto stavět projevili i zástupci městské části Praha 10 či 12.“

  Dostupné družstevní bydlení je založeno na výstavbě bytových domů ve spolupráci hlavního města Prahy, které poskytne své pozemky, a soukromého sektoru. To umožňuje dosáhnout nižší ceny výstavby, a díky tomu také až o 30 % levnější bydlení pro členy družstva. Koncept vytvořila Hana Kordová Marvanová společně s odborným týmem advokáta Jiřího Kučery, do jeho přípravy byly zapojeny i další subjekty, a to včetně bank, které budou hrát klíčovou roli při financování projektů DDB.

  Pilotní projekt v Praze 5 v ulici Radlická je nyní po zapracování všech připomínek zastupitelů připraven k projednání a bude předložen ke schválení na červnovém zastupitelstvu.

  „Družstevní bydlení je podle aktuální statistiky v centru pozornosti stále větší části veřejnosti. Nejnovější průzkumy hovoří, že přes 20 procent obyvatel má zájem o tuto moderní formu bydlení. Ve společném projektu družstevního bydlení hlavního města Prahy a městskou částí Praha 5 vidím příležitost, jak rozpohybovat nabídku dostupného bydlení a zvýšit tím šanci pro mladé rodiny s dětmi. Tento pilotní projekt bude zahrnovat až 260 bytů. Osobně podporuji další podobné projekty u nás na „Pětce“. Už nyní probíhají přípravy,“ popsala Renáta Zajíčková, starostka městské části Praha 5.

  „Dostupné družstevní bydlení má mou plnou podporu, je to smysluplný a dobře promyšlený koncept. Zároveň jde fakticky o jediný projekt na podporu dostupnosti bydlení, který Praha za posledních několik let připravila,“ řekl Jiří Pospíšil, zastupitel hl. m. Prahy.

  „Mnoho Pražanů, a to i těch s velmi slušnými příjmy, nyní kvůli drahým bytům zvažuje oddalování založení rodiny či stěhování pryč z hlavního města. Dostupnost bydlení se musí řešit okamžitě, není na co čekat,“ doplnil zastupitel hl. m. Prahy Jan Wolf.

  „Je zřejmé, že Pražané na takový projekt čekají, prostřednictvím webu ddb.praha.eu již zájem projevilo více než 350 lidí a další přibývají. Vnímají to jako naději, že se konečně něco změní a bydlení pro ně nebude nedostupný luxus,“ dodala na závěr radní Hana Kordová Marvanová.

  Foto: Wikimedia Commons
  Zdroj: MHMP

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze