Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Nezařazené

Ministr kultury navštívil Pardubický kraj

Image

Na zámku Choltice se ministr kultury Martin Baxa sešel se starostou Tomášem Bolkem, místostarostou Miroslavem Horákem a kastelánem zámku Lukášem Rychteckým. 

Na programu byla nejprve prohlídka barokního skvostu, včetně jeho nejcennějších částí – kaple sv. Romédia, sala terrena a barokní lékárny. Zámek mimo jiné disponuje 70 hektarovou oborou, která hraje velkou roli ve společenském a kulturním životě obce.

V rámci dalších jednání se ministr kultury seznámil s problémovými částmi zámku a s politickými aktéry jednal o záměru jeho obnovy a budoucím využití. Městys Choltice se dlouhodobě připravuje na podání žádosti o zařazení do programu na záchranu architektonického dědictví u Ministerstva kultury České republiky.

Žádost do tohoto programu podala na rok 2023 i národní kulturní památka – Larischova vila, jinak též zvaná Zámeček. V roce 1885  dal vilu postavit hrabě Jiří Larisch-Mönnich. Vybral pro ni místo uprostřed borového lesa na okraji Pardubic. V roce 2015 byl Pardubický Zámeček převeden za symbolickou cenu jedné koruny české na Československou obec legionářskou, s jejímiž zástupci se ministr Baxa potkal během své návštěvy Pardubického kraje, také za účasti jeho politických představitelů – hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a jeho náměstka Romana Línka.

Následně ještě proběhlo setkání ministra s primátorem Pardubic Janem Nadrchalem, jeho náměstkem Jakubem Rychteckým a ředitelem Památníku Zámeček Pardubice Viktorem Janákem. Na pietním místě bývalého nacistického popraviště v Pardubicích zavzpomínali na temnou součást naší historie. Obětem heydrichiády na Pardubicku, Královéhradecku a Kolínsku je věnována expozice Památníku Zámeček. Ta, s cílem uchovat dějinnou vzpomínku, nabízí nový pohled na historické souvislosti díky unikátním písemným dokumentům z českých a zahraničních archivů.

29. září se v Pardubicích otevřou pro návštěvníky Automatické mlýny. Národní kulturní památka Winternitzovy automatické mlýny skutečně sloužila jako mlýnice. V roce 1909 ji navrhl architekt Josef Gočár pro podnikatele bratry Winternitzovy. Komplex se dále rozšiřoval a mlýny byly v provozu více než 100 let. V roce 2020 začala jejich rekonstrukce a vzniklo tak centrum pro výtvarné umění. Budova získala dvě nové pasáže, přičemž původní systémy konstrukce byly zachovány. Mezi umělecké objekty jsou navíc rozmístěny ukázky původních technologií mlýna. Mlýny se stávají novým domovem pro krajskou Gočárovu galerii, vedle Galerie města Pardubic nebo Turistického informačního centra Pardubice, a budou kulturním a společenským středobodem východních Čech.

Večer se jednání přesunula do Východočeského divadla Pardubice s jeho ředitelem Petrem Dohnalem. Nakonec ministr kultury zavítal na koncert Komorní filharmonie Pardubice, která zahájila sezonu s programem Vivat Amadeus! v Sukově síni Domu hudby.

Spolu s pardubickým hudebním tělesem jako host vystoupil jeden z nejtalentovanějších houslistů současnosti Jan Mráček. Mozartovský program pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka obsahoval například předehru k opeře Don Giovanni.

Foto a Zdroj: Ministerstvo kultury 

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
442
Energetika
501
IT
367
Dotace a Finance
1359
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze