Obyvatelé Berouna mohou nyní nově třídit také použitý jedlý olej a tuky. Po městě jsme rozmístili patnáct nádob zlatavé barvy určených pro všechny druhy potravinářských olejů včetně tuků ze smažení a fritování. Je však nutné je slít do PET lahve o objemu maximálně 2 litry a pevně uzavřít.
Do kontejneru se vhazuje celá láhev. Rozhodně nepoužívejte skleněné obaly a vzhledem k charakteru obsahu neodkládejte láhve vedle nádob. Otvor pro vhazování má průměr 16 cm, není tedy vhodný pro široké plastové nádoby nebo kanystry. „Tuktejnery“ jsou určeny pouze pro jedlé tuky, rozhodně sem nepatří motorové oleje a oleje např. na mazání strojů.
Nákup patnácti nových nádob na oleje a tuky byl společně s pořízením 4 300 kusů nádob na plasty a papír a 300 kusů nádob na bioodpad pro rodinnou zástavbu financován z dotace z Operačního programu Životní prostředí, která pokryje 85 % uznatelných nákladů celého projektu.
Tuky a oleje do kanalizace nepatří
Potravinářské tuky a oleje z přípravy tradiční štědrovečerní hostiny lidé často vylévají do dřezů či toaletních mís. Neuvědomují si, že tím mohou způsobit v kanalizačním systému závažné problémy.
Po ochlazení tuků v kanalizaci vznikají hrudky, na které se postupně nabalují a zachycují další nečistoty. Vznikají tak tuhé nánosy, které brání volnému průtoku. Ty pak musí být, velmi nákladně odstraňovány, jinak hrozí ucpání kanalizace a havárie kanalizačních čerpacích stanic. Tuky se v kanalizaci navíc částečně rozkládají na mastné kyseliny, které způsobují korozi stěn kanálů a potrubí. S ještě většími náklady je pak spojena likvidace tuků, které přitečou na čistírny odpadních vod.
Letos navíc vodohospodářům komplikují práci také roušky a ústenky, které lidé po použití zřejmě splachují do toalet. Ani ty jednorázové se přitom ve vodě nerozpustí a mohou ucpat potrubí nebo poškodit kanalizační čerpací stanice.
Zdroj: Město Beroun