Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Osobnosti

Výkonná ředitelka SMO ČR Radka Vladyková: Ať se představitelé státu více přiblíží samosprávě

Je usměvavá, srší optimismem, který má na rozdávání. „Mám skvělou práci a tým, úžasnou rodinu a děti, spoustu přátel. Je to i taková pokora,“ svěřuje se výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková v seriálu HOVORY S pro měsíčník PRO města a obce a společnost Toxin, který ve videorozhovorech představuje starosty a další zajímavé hosty. Přitom závažnost témat a potřeba věci řešit operativně v této době dynamických změn spojeným s pandemií nedává vždy důvod k radosti.

Vedle akutního tématu návratu dětí do škol a zajištění jejich testování řeší Svaz měst a obcí ČR legislativní změny jako je příprava stavebního zákona. Jeho podoba vyvolává ale odpor města a obcí i kvůli snaze Ministerstva pro místní rozvoj stavební úřady obecních a městských úřadů převést pod stát. „Udělejme nejprve digitalizaci státu, pak až řešme takovou revoluci,“ říká Radka Vladyková.

Sama má zkušenosti jako starostka a nyní zastupitelka města Jesenice. „Jen výměna razítek poté, co Jesenice získala statut města, stála desítky miliony korun. A převedení stavebních úřadů pod stát nás přijde na miliardy. Proč ohrožovat celou ekonomiku, když neznáme dopady takového kroku,“ upozorňuje.

Sama ví, jak města a obce hospodaří a obracejí v ruce každou korunu. Ale i tak dokážou zastupitelé podpořit to důležité, například spolky. „V Jesenici se podařilo prosadit příspěvek spolku pro děti Hazard, který v ČR vyhrává spoustu tanečních soutěží,“ říká s radostí v hlase Radka Vladyková.

A jaké je její přání? „Strašně bych si přála, aby se státní správa a její představitelé přiblížili více územní samosprávě. Starostové jsou dělníci politiky. Vše, co se děje nahoře, oni v konečném důsledku odnesou to dobré i špatné,“ říká Radka Vladyková.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
425
Energetika
485
IT
345
Dotace a Finance
1327
Odpady
243

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze