„Po oba dva dny lze uchopit do ruky cep a vymlátit na mlatu zrno, které následně „fukar“ vyčistí od plev. Věnovat se budeme také zpracování lněného stonku na vlákno, jeho lámání na mědlici nebo česáním na vochlovací stolici. Seznámíme vás také s tím, jakým způsobem si lze stočit provázek na jednoduchém provaznickém stroji. V místní muzejní teplovzdušné sušárně zažijete sušení ovoce a povídání o tradičních ovocných odrůdách Českého středohoří. Areálem muzea zavoní nejen křížaly, ale také čerstvě napečené buchty nebo placky. Při ukázce stloukání másla objevíte souvislosti mezi odstředivkou, máselnicí a mlékem. Poznávejte, co mají společného a k čemu slouží parní lokomobila a stabilní stroje. Ve mlýně Týniště čp. 27 roztočíme vodní kolo a zájemci si mohou vyzkoušet mletí mouky na kamenném ručním mlýnku. V národní škole vás z krasopisu vyzkouší přísná paní učitelka. Pro rodiny s dětmi připravujeme stezku plnou her a úkolů,“ zve na pestrý program do muzea Jitka Ledvinková, režisérka programu.
Muzeum v přírodě Zubrnice je pro návštěvníky otevřeno během října o víkendech a státním svátku. V tyto dny lze navštívit I. okruh Historické vesnici a to vždy od 10.00 do 16.00. I během října je možnost využít k cestě do Zubrnic historický vlak, který provozuje Zubrnická museální železnice.
Zpracovala:
Ing. Petra Valíčková
pracovník vztahů k veřejnosti
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace
Tel.: 571 757 143
Mob.: 778 112 577
www.nmvp.cz
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo v roce 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.