Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvojNepřehlédnětePamátky a kultura

Tam v Karvinné…

Interaktivní mapový portál Karvinsko ve stopách času obsahuje fotografie i filmy

Původní město Karvinná (dnešní Karviná) potkal těžký osud. V důsledku těžby uhlí bylo postupně zbouráno a lidé byli nuceni se odstěhovat. O zachování paměti místa se řadu let snaží Státní okresní archiv Karviná, kde Marek Trojak s kolegy vytvořil příkladný interaktivní mapový portál Karvinsko ve stopách času. Najdete ho na této webové adrese.

Okresní archiv v Karviné se historií zaniklého města a celého regionu zabýval dlouhodobě již před vznikem samotného portálu. V roce 1997 vznikla výstava s názvem Zaniklý svět – historie staré Karvinné, kterou navštívilo takřka čtyři tisíce zájemců. „V roce 2002 jsme se k tématu vrátili výstavou Vzpomínky na starou Karvinnou, která byla rovněž velmi úspěšná. Pořádali jsme také výstavy, které tematicky s historií našeho města úzce souvisely, například: Rod Larisch-Mönnichů na Karvinsku, Ovlivnilo vše… (Historie hornictví na Karvinsku) a další. V roce 2018 jsme pak pořádali výstavu pod názvem Od soli k uhlí, která byla připomínkou 750. výročí první zmínky o Karvinné,“ vzpomíná Trojak. Přehled konaných výstav, u některých i jejich kompletní digitální obsah, lze stáhnout na webu okresního archivu. V roce 2009 vyšla v edici Zmizelá Morava a Slezsko nakladatelství Paseka kniha pod názvem Karviná, jejímiž autorkami byly pracovnice karvinského archivu Irena Hajzlerová a Veronika Matroszová.

Díky okresnímu archivu v Karviné posléze vznikl tematický web s názvem Projekt stará Karvinná, který nabízí nejen dobové fotografie a texty k tématu zaniklého města. „Zájemci tam najdou odkazy na digitalizované obecní, spolkové a školní kroniky, publikace, mapy a plány, audio i video nahrávky, profily významných osobností města, přehled o hraběcím rodu Larisch-Mönnichů (včetně jejich rodokmenu), ale i sbírku pivních etiket věhlasného karvinského pivovaru nebo 3D vizualizace nejslavnějších staveb, které nenávratně zmizely,“ upřesňuje Marek Trojak.

S nápadem interaktivních map, které byly následně převedeny do mapového portálu, přišel Marek Trojak v roce 2019. Technický provoz aplikace a přípravu mapových podkladů mu pomáhá zajišťovat Martin Vozár z Magistrátu města Karviné. „V rámci webu Projekt Stará Karvinná jsem v roce 2019 vytvořil a zveřejnil první statické iMapy pokrývající oblast původní Karvinné. Hledal jsem však způsob, jak tento nápad převést do prostředí s dynamickou podobou mapových podkladů. Protože Magistrát města Karviné provozoval geografický informační systém (GIS), nabídli jsme jim spolupráci. Dosavadní obsah jsem pak postupně převedl do mapového systému a začal ho rozvíjet se všemi možnostmi tohoto prostředí,“ vzpomíná na začátky Marek Trojak.

Praktický pomocník: archiv a mapová aplikace

Podle jeho autora je mapový portál unikátní hlavně z důvodu propojení s fondy digitalizovaných archiválií. Jakožto organizační jednotka Zemského archivu v Opavě zveřejňuje SOkA Karviná svá data v jeho Digitálním archivu. „V současné době v něm najdeme více než 2 miliony záznamů s více než 19 miliony napojených skenů nejrůznějších archiválií. A z tohoto bohatství můžeme čerpat. Hlavním obsahem portálu jsou sice historické fotografie dokumentující původní podobu zaniklého města, ale zájemci zde naleznou obrovské množství dalších archivních materiálů,“ doplňuje Trojak.

Ke každému objektu jsou připojeny přímé odkazy na sčítací archy z roku 1921, kde lze okamžitě vidět, kdo v daném domě tehdy žil a kdo byl jeho majitelem. Mnozí občané si tak mohou dohledat záznamy svých předků, kteří ve staré Karvinné žili a prostřednictvím Digitálního archivu si třeba i stáhnout třídní výkaz svých prarodičů nebo jejich matriční záznam.

Pracovníkům archivu se například podařilo na základě licenční smlouvy s Národním filmovým archivem publikovat v mapovém portálu filmový záznam z roku 1919, kde lze vidět příjezd vlaku na tehdejší karvinské nádraží nebo dnes již těžko představitelný život chudiny paběrkující zbytky uhlí na haldách, či neskutečnou dřinu dělníků při výrobě koksu.
Mapový portál dosud obsahuje dvě takřka kompletně zaniklá místa: původní město Karviná (stará Karvinná) a původní obec Louky nad Olší (Louky). V roce 2021 bylo v aplikaci cca 700 objektů v mapě a 1 200 fotografií, o rok později už čísla vzrostla na 2 200, resp. 3 208. Dnes je v mapovém portálu vyznačeno více než 3 100 objektů a obsahuje bezmála 6 000 fotografií. Před rokem stránky navštívilo více než 15 tisíc osob, aplikace byla spuštěna 27550krát, přičemž denně s ní pracovalo průměrně 26 osob. Dnes jsou tato čísla mnohem vyšší.

Svědkové paměti

Projekt se neustále rozrůstá. Od začátku byl zamýšlen s cílem zapojit veřejnost a pamětníky. „To se postupně daří, lidé sami posílají fotografie ze svých rodinných alb nebo i vzpomínky na svůj život v tehdejším městě. Navíc se mi podařilo navázat spolupráci s nejrůznějšími spolky nadšenců a příznivců historie. Zmínit musím především dva přední znalce původní podoby staré Karvinné, a sice Petra Bindače a Jana Polakoviče. Oba dlouhodobě přispívají fotografiemi ze svých sbírek, upřesňují a opravují zveřejňované informace a suverénně na dobových snímcích lokalizují dávno již neexistující objekty,“ pochvaluje si spolupráci s pamětníky Marek Trojak.

Díky nim mohl k některým objektům začít napojovat srovnávací fotografie dokumentující současný stav nebo i výsledky jejich pátrání po stopách zaniklých budov. Za velmi cenný považuje rovněž soupis všech domů (včetně detailních údajů o jejich majitelích, účelu, kolaudaci a demolici), jenž je výsledkem dlouholeté badatelské práce právě pana Polakoviče, který jej pro účely Karvinska ve stopách času poskytl.

V portálu uživatelé nově najdou také vrstvu pod názvem Svědkové paměti, která mapuje drobné sakrální stavby a pomníky na území Karviné a přilehlých obcí. „Po zmapování zaniklé obce Louky nad Olší bych rád pokračoval s dalšími místy, která už neexistují: starý Darkov, stará Orlová, původní obec Doubrava atd. Zmizelo toho v nenávratnu u nás tolik, že to v rámci celé republiky takřka nemá obdoby. Snad jen s výjimkou severočeského Mostu a Sudet obecně. Jen se o tom zkrátka moc neví,“ posteskne si nad osudem Karvinska Marek Trojak.

„Fanoušci historie našeho regionu si mapový portál vesměs pochvalují,“ říká Trojak. „Nápady stále přicházejí a dál je to pořád jen spousta a spousta práce. Nestíhám vše tak rychle, jak bych si přál,“ uzavírá.

Zbyněk Konvička

www.propamatky.cz

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
442
Energetika
501
IT
367
Dotace a Finance
1360
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze