Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Památky a kultura

V Letohradu udržují tradiční výrobu z kukuřičného šustí

Pardubický kraj spolu s Muzeem v přírodě Vysočina pečuje o zachování nemateriálních statků tradiční lidové kultury a také o nositele tradic lidových řemesel. Na krajský seznam sice letos nepřibyl žádný další udržovaný zvyk, radní kraje ale schválili jednu novou Nositelku tradic lidových řemesel.

„Je jí paní Alena Tschöpová z Letohradu, která se zabývá výrobou figurek z kukuřičného šustí. Vytváří rozsáhlé betlémy, v nichž jsou zachyceny situace a činnosti odehrávající se v minulosti na venkově. Zhotovila i několik souborů figurek představujících kalendářní obyčeje, tradiční řemesla a život lid,“ sdělil náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek.

Matkou Aleny Tschöpové byla uznávaná krajkářka Marie Zezulová, která dceru v lidové tvorbě podporovala. V roce 1989 začala paní Tschöpová navštěvovat Lidovou konzervatoř v Hradci Králové, následně se aktivně zapojila do činnosti Klubu lidové tvorby. Ze všech tradičních rukodělných technik, které si postupně osvojila, ji nejvíce učarovalo zhotovování figurek z kukuřičného šustí.  V této činnosti uplatňuje nejen svoji zručnost, ale i vynikající pozorovací talent a lásku k rodnému regionu. Technologii výroby figurek dokonale zvládla, takže si může hrát s detaily, doplňky a různými nápady.

Spolupracuje s muzei a dalšími institucemi, zúčastňuje se výstav a různých aktivit, při nichž zájemce zasvěcuje do výroby figurek z kukuřičného šustí. Tvorba paní Aleny Tschöpové je výjimečná v komplexnosti a mimořádné výtvarné dovednosti.

Paní Tschöpová je už jedenáctou Nositelkou lidové tradice v kraji. Tímto titulem se mohou prokázat také výrobce soustružených hraček ze dřeva Zdeněk Bukáček, košíkářka Alena Bukvová, výrobce žinilylkových šál Josef Fidler, zhotovitel hraček štípaných ze soustruženého bloku Ladislav Chládek, autorka pletených nádob ze slámy Lenka Kmošková, podkovář Václav Ráliš, řezbáři Jan Rejman,  Bedřich Šilar a  Štefan Hrudka  a perníkář Pavel Janoš.

„Na krajském seznamu nemateriálních statků je zapsáno deset tradičních zvyků nebo ručních výrob, které se díky obyvatelům našeho kraje stále udržují živé. Naposledy sem v roce 2020 přibyla tradiční výroba jabkanců v České Třebové,“ dodal Roman Línek.

Foto a zdroj: Pardubický kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
506
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze