Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvojPamátky a kultura

Země hradů pod Hukvaldy

Pod majestátním hradem Hukvaldy najdeme rodný dům skladatele Leoše Janáčka. Miroslav Bitter v něm provozuje společně se svou ženou Turistické informační centrum s galerií.

Jeho velkou zálibou jsou hrady a tak si ve volných prostorách začal plnit i jeden ze svých snů. Vybudoval tam unikátní expozici Země hradů. Vše zrealizoval a dále rozvíjí s přáteli a s podporou obce Hukvaldy.

Kdy se u vás zrodila myšlenka otevřít muzeum s modely českých hradů a zámků?

V podstatě to bylo přirozené vyústění mého celoživotního zájmu o hrady, zámky, historii a také propojení s naším projektem Putujme po hradech a zámcích (www.putujme.cz). Intenzivní jednání o možné podobě, realizaci, nalezení vhodných prostor a nezbytných finančních prostředků probíhalo cca od roku 2016. Slavnostní otevření expozice se odehrálo 31. července 2020.

 Kde se vzal váš vztah k modelům architektury? Tvoříte také vlastní modely?

Řekl bych, že již v útlém dětství, kdy mi nejprve otec skládal modely z časopisu ABC a já se vždy těšil z toho, jak model rostl. Později jsem skládal modely sám. Pár vlastních mám nyní i v expozici a do budoucna rozhodně plánuji slepit další, až bude trochu více času… (směje se).

Miroslav Bitter (vlevo) s modelářem Janem Sýkorou a jeho modelem hradu Karlštejn

Jak dlouhá byla cesta k nalezení vhodných prostor pro muzeum?

Bydlím na Hukvaldech, které jsou moje srdeční záležitost, a právě proto jsem se rozhodl Zemi hradů vybudovat právě tady. Jedná se o malou obec a vhodných prostor tady moc není. Se svou ženou jsme provozovali Informační centrum v rodném domě Leoše Janáčka v čp. 40. V patře budovy se nacházel nevyužitý prostor, v němž jsme mohli začít po dohodě s vedením obce začít pracovat na projektu ZEMĚ HRADŮ.

Kdo vám s nápadem a jeho realizací pomáhal a pomáhá?

Po celou dobu je mi hlavní oporou má žena. Důležitá byla a je i podpora od obce Hukvaldy a následně součinnost všech lidí, kteří pomáhají s tím, co bylo a je třeba. Měli jsme neuvěřitelné štěstí na stavební firmu, sklenáře. Opomenout nemůžu ani pomoc ze strany pracovníků obecní údržby. V prostorách budoucí expozice bylo totiž nutné vybudovat nebo opravit téměř vše včetně osvětlení, dveří a omítek. Celá expozice je koncipována v duchu „středověku“. Z tohoto důvodu bylo zvoleno hrubé opracování dřevěných částí. Na konstrukci vitrín byly použity trámy, na pokrytí střech pravý šindel, v omítce byly umístěny kamenné prvky. Ústředním motivem je středověká věž, která návštěvníky vrátí o několik století zpět. Chtěl jsem, aby byl vzniklý prostor vizuálně sladěný, lidé se v něm cítili dobře a oslovil všechny věkové skupiny.

Jak se daří celý projekt financovat? Pomáhá vám finančně i obec Hukvaldy, případně další donátoři? Nebo se dá takové muzeum uživit ze vstupného od návštěvníků?

Investorem a realizátorem Země hradů je z hlavní části obec Hukvaldy a také já osobně. Nedařilo se nám zajistit podporu sponzorů, ani najít nějaký vhodný dotační titul. Vše realizujeme jak se říká za vlastní a z vlastního nadšení. Za celou dobu jsem se nesetkal s tím, že by nám nějaká firma vydávající modely dala vystřihovánku zdarma.

Máte i speciální edukační programy pro školy, nabízíte komentované prohlídky?

Ano, máme připravené edukační listy, soutěže, a po předchozí domluvě nabízíme komentované prohlídky. Zapojujeme se do příměstských táborů a dalších aktivit. Navštěvují náš školy, školky, zájmové skupiny.

Kolik hradů či dalších staveb jste do sbírek muzea doposud získal a kolik z nich  našlo své místo v expozici?

Vystaveno máme aktuálně přes 100 modelů. Co se týče našeho depozitáře, ten se rozrůstá hlavně díky neúnavné práci našeho dvorního modeláře Josefa Koudelky. Aktuálně v něm máme uloženo dalších zhruba 70 hotových modelů. Jen za letošní rok jsem pak pořídil přes 80 dalších, které prozatím zůstávají nesestavené. Mým snem je největší sbírka modelů památek na jednom místě.

Od jakých autorů máte tyto zmenšené památky k vidění a na jaké hrady se mohou návštěvníci těšit? 

Máme vystaveny modely od různých vydavatelů:  Betexa, GPM, Ondřej Hejl, Vystřihovánky TOM, Z-ART Modely, ABC, Schreiber-Bogen, Instant Durable, ERKOTYP, Kuba Fortmodels, Modelové domečky Jiří Špalek a dalších. Modely pořizujeme jak z našeho, tak zahraničního trhu. V naší expozici naleznete i řadu autorských modelů, například od Karla Lhotského, Jana Sýkory, Stanislava Luxe, Lukáše Brzuchanského a dalších. Náš dvorní modelář Josef Koudelka momentálně sestavuje zahraniční hrady a zámky. Jako jediní vystavujeme modely hradů Libštejn a Volfštejn z dílny pana architekta Richarda Vyškovského, které zatím oficiálně nikdo nevydal. Prozradit můžu, že pracujeme na modelu vodní tvrze Mstěnice s přilehlým hospodářským dvorcem od Františka Nevorala, na této stavbě se podílí současně i Josef Koudelka a Karel Lhotský. Modelář Jan Sýkora připravuje autorský model hradu Šostýn, který bude navazovat na část věnovanou hradům z okolí hukvaldského hradu. Další unikátní stavbou bude autorský model na téma Husitské opevnění Tábora od Karla Lhotského.

Dalším špičkovým modelářem, který v muzeu prezentuje své modely, je Jan Sýkora. Jaké jeho práce u vás najdeme?

Především Hrad Karlštejn, který v minulém roce dělal radost návštěvníkům na výstavách po Čechách, Moravě, Slovensku a v Polsku, kde sbíral jedno ocenění za druhým. Mezi další modely patří hrad Trosky, Čachtice, Oravský hrad. Dalším skvělým modelářem a člověkem je Stanislav Lux, který zhotovil například středověké modely z videohry Kingdom Come: Deliverance nebo hrad Sion a Křikavu. Jsem nesmírně rád za každého, kdo se podílí na budování naší expozice. Vše je však podřízeno libretu a očekávanému výsledku.

Karel Lhotský s autorským modelem hradu Vízmburk

Zmiňoval jste také vašeho dvorního modeláře Josefa Koudelku, který hrady tvoří přímo na zakázku vašeho muzea. Kolik jeho hradů se už dostalo do sbírky?

Na modeláře Josefa Koudelku jsem narazil opět „náhodou“ na hradě Starý Jičín, kde bylo vystaveno několik jeho modelů. Josefa jsem oslovil a zajel se podívat na jeho sestavené modely. Jeho nadšení a zápal mě dodnes naplňují radostí a obdivem. Josef Koudelka je jedním z hlavních lidí, kteří se na rozvoji expozice podílejí. Do dnešních dnů sestavil pro muzeum cca 200 modelů.

Máte v muzeu i nějaký jiný model než jsou stavby?
Ano, máme od Karla Lhotského například autorský a plně funkční model Trebuchetu, což byla obléhací zbraň pracující na principu vahadla (nerovnoramenné páky a protizávaží), Jedná se o velký dalekonosný katapult dřevěné konstrukce, určený zejména k likvidaci budov a hradeb, použít jej však bylo možné i k rozbití těsných formací pěchoty. Dalším počinem je rovněž autorský model Karla Lhotského, a to model zachycující obléhací tábor z konce 15. století, na který naváže pokračování v podobě městského opevnění.

Máte možnost stávající prostory ještě rozšířit, aby se do expozic vešlo více modelů?

Letos se nám podařilo expozici rozšířit o novou místnost. Nabízí se nám výhledově celé podkroví, ve kterém by mohl vzniknout i zajímavý prostor pro malé výstavy a přednášky.

Jaké plány máte s muzeem Země hradů do budoucna?

Byl bych rád, kdyby se expozice podařilo rozšířit a časem se muzeum stalo největší expozicí modelů hradní a zámecké architektury. Mám připravena další témata, která bych rád rozvinul. Celé vedení obce Hukvaldy nám pomáhá a podporuje rozvoj expozic, proto věřím, že se najde cesta, která povede k cíli. Věnovat se chci také tématu objevování hradů jak z pohledu turistického fenoménu, tak z hlediska budováni vlasteneckého cítění s odkazem na hodnoty, které musíme uchovat a hlavně probudit v našich dětech.

Bližší informace najdete na webu www.zemehradu.cz.

Autor je redaktorem portálu www.propamatky.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
443
Energetika
504
IT
369
Dotace a Finance
1365
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze