Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceEnergetikaPrávo

Energie se soutěžit musí, říká zákon

V poslední době se opakují dotazy, zda obce mají soutěžit dodavatele energií nebo čekat na „státního obchodníka“. Svaz měst a obcí není oprávněn dávat jakákoliv autoritativní stanoviska ve věcech výkladu zákona o zadávání veřejných zakázek. Vycházíme tedy z aktuálně platné legislativy a stanoviska Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které bylo vydáno po pádu Bohemia energy a je stále aktuální.

Jak uvádí ÚOHS: Ve vztahu k dodávkám elektrické energie a plynu je třeba nejprve v obecné rovině konstatovat, že jejich nákup (úplatné pořízení) představuje veřejnou zakázku, a to konkrétně veřejnou zakázku na dodávky ve smyslu § 14 odst. 1 ZZVZ, neboť se v případě obou komodit jedná o ovladatelné přírodní síly [§ 497 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“)].

V oblasti nákupu energií nebylo ze strany Ministerstva pro místní rozvoj, ani ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vydáno stanovisko, které by obsahovalo výklad, že je možné bez splnění podmínek stanovených zákonem o zadávání veřejných zakázek energie nakupovat napřímo mimo zadávací řízení. Rovněž nemáme informace, že by byla připravena či projednávána novela zákona o zadávání veřejných zakázek, která by tento postup umožňovala. Nákup energií je tak  nutné i v této době realizovat v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a platným stanoviskem ÚOHS, které přikládáme ke stažení.

Foto: Cosmos Magazine
Zdroj: SMO ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
513
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze