Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoITPrávo

MPO představilo Akt o digitálních službách

Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo jeden z nejdůležitějších evropských předpisů týkajících se vnitřního trhu a digitální ekonomiky. Akt o digitálních službách (DSA) má sjednotit unijní pravidla pro digitální služby, udržovat bezpečné online prostředí a chránit práva uživatelů. Na jeho finální podobě se členské státy s Evropským parlamentem dohodly letos na jaře, výsledná podoba nyní čeká na formální schválení.

„DSA je přelomové nařízení, které může zásadně změnit to, jak na internetu komunikujeme, nakupujeme nebo podnikáme. Digitální služby, tedy sociální sítě nebo internetová tržiště, začaly být v posledních letech zdrojem nových rizik, jako je nelegální obsah a zboží nebo nedostatečná ochrana základních práv uživatelů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodáváDSA nastavuje jasná pravidla, aby byly firmy působící v tomto odvětví transparentnější a více se zajímaly o to, jak jejich služba ovlivňuje naši společnost. Zároveň vzniknou dozorové orgány, které na dodržování pravidel budou dohlížet.“

Česká republika během projednávání návrhu upozorňovala, že se nesmí zapomínat také na menší hráče, kteří jsou klíčoví pro konkurenceschopnost celé Evropy, a zasadila se o to, aby byly povinnosti vyvážené. „V Česku je totiž řada digitálních společností s obrovským potenciálem, který dosud tlumila právě nevyrovnaná struktura trhu. Především mikro, malé a střední české společnosti, kterých je u nás naprostá většina, by tak měly tuto příležitost maximálně využít,“ říká náměstek pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Petr Šmelhaus popsal novinky, které DSA přináší uživatelům. Ti získají mnohem rozsáhlejší katalog práv a budou se moci více podílet na regulaci nelegálního obsahu. Budou také více chráněni před padělaným zbožím a cílenou reklamou. Pohled ze strany podniku představil Radek Hanák ze společnosti Heureka. Podnikům DSA přinese zejména právní jistotu a stejná pravidla ve všech 27 členských státech, což jim usnadní podnikání napříč EU.

Foto: pxHere
Zdroj: MPO

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
516
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
252

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze