Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinancePrávo

Obce vítají návrh zákona o jednorázovém odškodnění v souvislosti s výbuchy ve vrbětickém areálu

Praha, 21. června 2021: Obce Vlachovice, Haluzice, Lipová, Bohuslavice n. Vláří a město Slavičín vítají návrh zákona o jednorázovém odškodnění obcí z okolí vrbětického areálu a jejich občanů, které minulý týden předložilo Ministerstvo vnitra ČR. Podporují rovněž zahrnutí odškodnění pro Zlínský kraj, jenž v daném území vlastní silnice poškozené několikaletým prováděním záchranných a likvidačních prací s pomocí těžké techniky.
Starostové zároveň požádali předsedu Poslanecké sněmovny PČR Radka Vondráčka, ministra vnitra ČR Jana Hamáčka a zástupce všech poslaneckých klubů, aby návrh zákona byl co nejdříve Parlamentem ČR projednán a schválen, k čemuž se zavázali poskytnout součinnost. Návrh zákona by měl být napříč politickým spektrem podán v následujících dnech.
Považujeme tento zákon za vhodné a dobré řešení z principu právní jistoty jak pro stát, tak pro občany. Zároveň bude zákon rozhodně příznivější pro občany, než kdyby museli jít složitě cestou soudního vymáhání těchto nároků, které mají vůči státu,“ uvedl Stanislav Polčák, právní zástupce dotčených obcí a předseda Sdružení místních samospráv.
Podmínky nároků stanovených návrhem zákona vymezují odškodnění jak pro územně samosprávné celky, tak pro jednotlivé občany dotčených obcí.
 

Jednorázové odškodnění pro územně samosprávné celky

Zákon stanovuje jednorázové odškodnění ve výši 59 mil. Kč pro Zlínský kraj, ve výši 36,5 mil. Kč pro obec Bohuslavice nad Vláří, ve výši 15,9 mil. Kč pro obec Haluzice, ve výši 36 mil. Kč pro obec Lipová, ve výši 104,3 mil. Kč pro obec Slavičín a ve výši 116,6 mil. Kč pro obec Vlachovice. Odškodnění má být obcím vyplaceno do 31. prosince 2021. Dohromady je to částka přesahující 367 mil. Kč.
 

Jednorázové odškodnění pro občany obcí

Občanům obcí Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice má být vyplaceno jednorázové opatření za tři rozhodná období za každý den trvalého pobytu:

  1. v období od 16. října 2014 do 12. prosince 2014 (období neřízených výbuchů) nárok na 300 Kč/den,
  2. v období od 13. prosince 2014 do 23. prosince 2015 (období odvozu munice) nárok na 100 Kč/den,
  3. v období od 24. prosince 2015 do 13. října 2020 (období záchranných a likvidačních prací) nárok na 20 Kč/den.

Pokud bude návrh zákona schválen, je nárok nutné uplatnit u Ministerstva vnitra nejpozději do 31. března 2022, jinak zaniká. Uspokojením nároků podle tohoto zvláštního zákona zanikají oprávněným subjektům nároky na náhradu škody podle jiných právních předpisů, tedy přijetím odškodnění dle tohoto zákona již nemohou uplatňovat jiné nároky vůči státu.
Návrh zákona předpokládá nabytí účinnosti dne 1. října 2021, tedy ještě před parlamentními volbami.
Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitická organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentaci a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráci v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Sdružuje téměř 2000 obcí a měst v ČR.
 
Kontakt pro novináře:
Lukáš Novák, tiskový mluvčí SMS ČR, 724 255 725, lukas.novak@litigocommunications.cz
Stanislav Polčák, předseda SMS ČR, 603 163 016

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze