Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a InfrastrukturaPrávo

Podle politologa Lukáše Valeše mohou volby určit budoucnost vlády

Lukáš Valeš patří k těm vysokoškolským pedagogům, kteří rozebírají aktuální dění s notnou dávkou vtipu až sarkasmu. A nechodí kolem hnisavých míst české politiky jako kolem horké kaše. Většina jeho prognóz se přitom naplnila, například když dávno před loňskými volbami předpověděl, že ČSSD a KSČM vypadnou ze sněmovny. Uvidíme, zda se trefí i tentokrát.

Volí se též do třetiny Senátu, kde mají vládní strany v současné době většinu. Zůstane to tak i po volebním víkendu?
To je odpověď za milion. Vždycky platilo, že kdo má většinu ve sněmovně, oslabí v Senátu, a opačně. Když vládlo ANO s ČSSD, v Senátu měla drtivou většinu opozice, dnešní koalice. Je téměř jisté, že se to v nějaké podobě zopakuje i letos, takže kandidáti vládních stran budou mít horší pozici a řada lidí bude volit proti nim, na protest proti vládě. To se zřejmě nedotkne jen takových populárních regionálních matadorů, jakými jsou Jan Horník nebo Tomáš Jirsa.

Nezafunguje ve druhém kole tradiční výzva všichni proti Babišovi a kandidátům ANO?
Jistě, to je klasický problém Andreje Babiše, který přiznává, že Senát ANO neumí. O SPD to platí dvojnásob. Do horní komory totiž ve druhém kole volí převážně lidé s vyšším vzděláním a zájmem o politiku. Ale protestní hlasy mohou jít nezávislým kandidátům typu Daniely Kovářové, bývalé ministryně spravedlnosti, nebo advokátky Jany Zwyrtek Hamplové, která se teď zviditelnila na demonstraci na Václavském náměstí. Pro politology to bude velmi zajímavá laboratoř v tom smyslu, koho podpoří voliči, kteří chtějí uplatnit protestní hlas proti vládě. Můj odhad je, že by Senát mohl být politicky mnohem pestřejší a nezávislí by se mohli stát třetí silou v horní komoře. Budou to jiné senátní volby, než na jaké jsme byli zvyklí.

Politolog Lukáš ValešPolitolog Lukáš ValešZdroj: Deník/Přemysl Spěvák

Ovlivní je výkon Fialovy vlády, která se poměrně dlouho odhodlávala k zastropování cen energií a další citelné pomoci lidem v energetické krizi?
Do určité míry určitě. Šance kandidátů, kteří se zviditelnili coby odpůrci vlády, se zvýšily. Z mého pohledu se vláda nechová čitelně a logicky. Pětikoalice má volby na krku, avšak celé měsíce čekala nevím na co. Teprve když měla plný Václavák, rozhoupala se. A to ještě premiér Fiala označil všechny svolavatele za ruské trolly. To přece politik nemůže pár týdnů před volbami říct. Navíc provozují politiku zcela odtrženou od reality. Energetická krize nedopadá jen na domácnosti, ale ve velkém také na podnikatele, tedy tradiční elektorát ODS.

Dnes jsou paradoxně největšími kritiky vlády představitelé průmyslového sektoru, majitel Madety Teplý, šéf Svazu průmyslu a dopravy Hanák, ba dokonce i jeho zástupce Radek Špicar. Vláda se tedy dostala pod velký tlak, na který ale neumí akčně reagovat a nechává to běžet samospádem. Lidé jsou znejistěni, co bude. A přitom vidí, že dokonce konzervativní britský premiér Boris Johnson prosadil pětadvacetiprocentní daň ze zisků ropných a plynárenských společností, aby pomohl domácnostem. Politici v současné těžké době musejí být akční a přesvědčit lidi, že za nimi stojí. Možná to je největší průšvih Fialovy vlády, která ukázala bezradnost v okamžiku, kdy občané očekávali jasné činy.

Senátní volby ovšem mohou promluvit i do prezidentského klání. Premiér Fiala sdělil, že po nich oznámí další postup koalice Spolu. Je reálné, že postaví vlastního kandidáta, třeba Miloše Vystrčila z ODS, pokud by na Jihlavsku suverénně obhájil mandát? Nebo Miroslavu Němcovou, senátorku ODS, even-tuálně nestraníka Pavla Fischera, jehož do Senátu podpořily ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN?
Mohou to být tato tři jména, ale kdybych si chtěl zaspekulovat, mohl by to být i sám Petr Fiala. Politici ODS se totiž velmi obávají eventuálního neúspěchu v komunálních volbách. Překvapilo mě, že když jsem na jaře hovořil s některými starosty a místostarosty za ODS, už tehdy hořekovali nad chováním vlastní vlády a báli se jak o svá města, tak o své posty. Pokud by ODS fatálně neuspěla, znamenalo by to stovky lidí bez práce. Pak by přišel obrovský tlak zespoda, aby vláda radikálně přehodnotila svoje pasivní chování.

Jak by mu měl Petr Fiala čelit?
Nejjednodušší by bylo, kdyby odvolal ministra průmyslu a obchodu Síkelu a předhodil ho veřejnosti jako obětního beránka. To měl udělat už dávno, jako profesor politologie přece ví, jak tyto věci fungují. V ODS ovšem může být i silnější pnutí a jisté signály jsme zaznamenali od jihočeského hejtmana Martina Kuby a ministra spravedlnosti Pavla Blažka. A pokud člověk jako Blažek kritizuje vlastního premiéra, jehož vlastně přivedl do velké politiky a připravil mu předsednické křeslo v ODS, je to pro mě velký signál, že se v ODS něco děje.

Klidně by se mohlo stát, že pokud vláda zásadně nezmění své chování a neobětuje pár ministrů, mohl by tu být i tlak na odchod Petra Fialy z funkce premiéra. Samozřejmě je to spekulace, kterou potvrdí či vyvrátí povolební období. Ale nevylučuji, že reakcí na volby by mohlo být posunutí Petra Fialy do role ideálního prezidentského kandidáta. To je ale jen taková hříčka na hradní téma. Chci hlavně upozornit, že letošní senátní a především komunální volby mohou rozhodnout nejen o budoucnosti vlády, ale i Petra Fialy v čele ODS.

Kdo je Lukáš Valeš
Narodil se v roce 1976 v Klatovech. Absolvoval obory historie a politologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Studoval také na Univerzitě Santiago de Compostela ve Španělsku a na Institut für internationale Politik und Wirtschaft v Hamburku.

Věnuje se především otázkám české komunální politiky a veřejné správy. Tuto problematiku přednáší na katedře veřejné správy Právnické fakulty Západočeské univerzity a na Vysoké škole Newton.

Je autorem nebo spoluautorem 16 vědeckých monografií – mimo jiné Sametové revoluce v jižních Čechách I. a II. (spolu s Jiřím Petrášem a kol.), Politologických aspektů veřejné správy, Osudových osmiček (1918, 1938, 1948, 1968) v dějinách českých měst, regionů a veřejné správy a dalších.

Foto a zdroj: Deník

Nejčtenější kategorie
Chytré město
442
Energetika
501
IT
367
Dotace a Finance
1359
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze