Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Místní rozvojPrávo

  První kolo volby prezidenta 2023 provázela rekordní účast voličů

  Image

  V historicky třetí přímé volbě prezidenta republiky hlasovalo 68,24 % voličů. Do druhého kola volby postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů, Petr Pavel a Andrej Babiš. Voliči vybírali celkem z osmi kandidátů.

  Podívejte se také: Rekordní zájem Čechů o hlasování v prezidentských volbách 2023 v zahraničí 

  Ze dvou postupujících získal 35,40 % hlasů Petr Pavel, druhý Andrej Babiš dostal 34,99 % hlasů. Z nepostupujících kandidátů získali Danuše Nerudová 13,92 % hlasů, Pavel Fischer 6,75 % hlasů, Jaroslav Bašta 4,45 %, Marek Hilšer 2,56 %, Karel Diviš 1,35 % a Tomáš Zima 0,55 % hlasů.

  „O postupujících do druhého kola rozhodl rekordní počet voličů. Svého volebního práva využilo 68,24 % voličů, nejvíce v historii přímé volby hlavy státu. Rovněž historicky rekordní je nejmenší rozdíl mezi prvním a druhým postupujícím do druhého kola volby, který činí 22 843  hlasů,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

  Petr Pavel získal nejvyšší podíl hlasů v obci Černouček na Litoměřicku, konkrétně 81,61 %. Andrej Babiš měl nevyšší podporu v obci Milhostov na Chebsku, a to 84,67 %. Zde byl také vůbec největší rozdíl mezi dvěma postupujícími kandidáty a činil 79,84 procentních bodů.

  „Nejvyšší zájem voličů zaznamenali v obcích Přeckov na Třebíčsku a Kaničky na Domažlicku, kde k volbám dorazilo 100 % oprávněných voličů. Naopak nejméně voličů si cestu do volební místnosti našlo v obci Zběšičky na Písecku, a to 31,91 %,“ říká Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

  Poslední okrsek byl zpracován v sobotu 14. ledna v 19.12 hodin. V pondělí ráno výsledky hlasování projedná Státní volební komise. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

  Foto a zdroj: Kurzy.cz 

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze