Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a InfrastrukturaPrávo

SMS jedná o stavebních úřadech

V minulých týdnech se konala hned dvě důležitá jednání týkající se novely stavebního zákona. Předsedkyně SMS Eliška Olšáková se v úterý sešla s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem a ve čtvrtek se zúčastnila jednání Legislativní rady vlády, kde byli jedinými hosty zastupujícími obce.

Podstatnou informací je, že LRV vyjádřila názor, že je třeba novelu dopracovat, a vyzvala předkladatele, aby ideálně dopracoval jen jednu z variant a tu předložil. Námi je jednoznačně preferovaná varianta II, která počítá se zachováním stavebních úřadů v současném rozsahu a předpokládá zavedení výkonného financování tak, jak je tomu u matrik.

Na jednání o podobě novely se bude SMS podílet i v následujících dvou týdnech, než se LRV sejde znovu. Jejich snahou je přispět k prosazení takové verze novely, která neomezí dostupnost stavebního řízení v území. Je přitom potřeba stihnout to do konce roku. Pokud totiž nebude včas novela přijatá, vstoupí v účinnost část platného nového stavebního zákona, který nejen že ruší síť, ale i smíšený model a zavádí centrální soustavu.

“Nacházíme se ve velmi nepříjemné situaci, kdy pokud nechceme, aby síť současných stavebních úřadů byla zrušena a zaveden centrální model státní správy, musíme v krátké době najít řešení, jak síť v přenesené působnosti zachovat. Jsem proto ráda, že se mnou jako s předsedkyní Sdružení místních samospráv všichni zástupci resortů komunikují a ve svých nabitých kalendářích si na naše společná jednání našli čas. Je to pro mě signál, že obce a jejich potřeby nejsou vládou ignorovány,” vysvětluje Eliška Olšáková.

Foto a zdroj: SMS ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
513
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze