Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Školství

Ještě jednou pexeso?

„Mě to baví,“ říká bětuška ze zš pod vinohrady v uherském brodě paní učitelce při online výuce

Jak se učí na dálku jsem měla možnost vidět díky laskavosti paní učitelky. Jolana Králíková právě vyučuje druhou třídu prvouce. Svou třídu, kterou za běžné situace vyučuje osobně v základní škole v Uherském Brodě, si pro účel online vzdělávání přes počítač rozdělila na čtyři skupinky po pěti a čtyřech dětech, aby se každému žákovi mohla dostatečně věnovat. Vyučování probíhá po půl hodinách od devíti do jedenácti dopoledne. V pondělí se děti učí češtinu, v úterý matematiku, ve středu prvouku a ve čtvrtek angličtinu. V pátek mají za úkol domácí přípravu.

Ředitel Základní školy Pod Vinohrady v Uherském Brodě Zdeněk Moštěk zajistil pro ty děti, které neměly všechno vybavení pro online výuku k dispozici doma, školní iPady nebo iPady od sponzorů. Děti budou mít přístroje doma k dispozici až do konce 9. třídy.

Je devět hodin a paní učitelka se zdraví s první skupinou kluků: Maty, Kuba, Filip, Vaca a Domča se s ní vidí přes kameru. Opakuje se jaro, datum, den a měsíc. „Čím je zvláštní první jarní den, 20. března?“ ptá se Jolana Králíková. Maty dobře ví, že právě v ten den je noc stejně dlouhá jako den. Děti vypínají kameru, aby mohly sdílet obrázky z učebnice a pracovat s nimi. Na obrazovce je vidět nákres rostliny a nákres stromu. Děti pojmenovávají jednotlivé části a paní učitelka přiřazuje myší popisky na správné místo k obrázku. „Čím se liší stavba těla rostliny a stromu?“ ptá se paní učitelka. Vaca ví, že strom má na rozdíl od rostliny kmen. Na něj navazuje koruna stromu s větvemi, listy a květy. Děti se s paní učitelkou domlouvají, že budou hrát pexeso Jaro u vody. Děti hlásí, kterou řadu a který čtvereček má paní učitelka rozkliknout. Filip a Domča soupeří, kdo najde víc dvojic. Domča nasbíral 6 dvojic a vítězí. Pexeso Jarní les hrají Kuba a Vaca. Vítězem je Vaca, který má více dvojic.

Dále se probírá statek v létě – také hrou pexesa, na obrazovce se míhají obrázky husí, kachen, slepic, koz nebo prasete a krávy. Domča vyhrál a dostává pochvalu.

„Jaký je rozdíl mezi ptáky a savci?“ ptá se paní učitelka. Maty hned správně odpovídá.

Nakonec všichni kluci dostávají pochvalu, zapínají si kamery a loučí se s paní učitelkou. Maty rychle ukazuje na kameru čtvrtku s vylisovanými bylinkami. Nakonec se všichni ještě baví o tom, co se doma bude vařit k obědu. Za domácí úkol dostávají kluci deset dřepů, deset kliků a deset sedů lehů. Než se všichni rozloučí, stačí ještě Filip ukázat deník s obrázky.

Kluky střídá skupina holčiček: Emička, Lucinka, Vaneska, Elenka a Anďa. S paní učitelkou probírají stejnou látku jako kluci. Když mluví o koruně stromu, dostanou otázku „Kdo ještě, kromě stromu, nosí korunu?“ To ale není tak těžká odpověď… Při hře pexesa Jaro u vody hraje Elenka s Vanesou a potom Andrea s Vanesou. „Všechny si zasloužíte pochvalu do elektronické žákovské knížky,“ říká Jolana Králíková.

Ve třetí skupině dětí spolu v pexesu soupeří Terezka s Bětuškou. Terezka vítězí 5:3 a hned by si chtěla zahrát ještě jedno pexeso. Z dnešního vyučování online se omluvila jenom jedna dívka, ostatní žáci se účastnili a zdálo se, že je vyučování baví. V této druhé třídě je celkem 19 dětí. Jolana Králíková si myslí, že po návratu dětí do základních škol 25. května nebude celkový počet dětí ve třídě převyšovat povolené číslo patnáct.

 

Autor: Zuzana Pacinová

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze