Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Školství

  Průzkum mezi řediteli škol o příchodu ukrajinských dětí: Praha bude přehlcená, problém jsou MŠ

  Jak budou od 1. září vypadat lokální kapacity vzdělávání, pokud bude v ČR současný počet uprchlíků z Ukrajiny? Které mikroregiony budou přetížené a v jakých stupních vzdělávání? Jak by na to měl stát reagovat? Na tuto otázku odpovídá analýza, kterou výzkumná organizace PAQ Research udělalo ve spolupráci s MŠMT, které se na konci března ptalo škol na volné kapacity a kapacity, které mohou vytvořit od září 2023. Součástí projektu je Pedagogická komora.

  „Pedagogická komora upozorňovala ministerstvo školství již před měsícem, že kapacity volných míst v mateřských školách jsou minimální. Některé školky nemají volná místa pro děti z Ukrajiny již nyní. Pomoci by mohlo masivnější zakládání nových dětských skupin, které finačně podporuje ministerstvo práce a sociálních věcí,“ uvádí prezident Pedagogické komora Radek Sárközi.

  Průzku porovnal kapacity a počty uprchlíků, jimž je 3-5 let (věk MŠ) a 6-14 let (věk ZŠ), podle místa pobytu k 12.4. V naší analýze počítáme s tím, že deklarované volné a vytvořitelné kapacity půjde využít na 75 %. Alokace v rámci ORP nemůže být perfektní, i když budou děti cestovat (busing). Počítáme také s nižší využitelností kapacit speciálních škol. Kapacity analyzujeme a „obsazujeme“ v rámci jednotlivých ročníků ZŠ, což zohledňuje fakt, že největší nedostatek míst je díky demografickému vývoji v 5-7. třídě ZŠ.

  Mateřské školy (shrnutí výsledků)

  1. Z registrovaných uprchlíků ve věku 3-5 let je nyní ve školkách zapsaných jen 19,1%.
  2. Pokud se od 1.9. zapíše zbytek dětí, bude na úrovni mateřských škol je v celé ČR byl převis 2818 míst (volné kapacity). Kapacity jsou ale regionálně extrémně nerovné.
  3. Nedostatek míst pro 3-5 leté děti bude v 61 ze 206 českých ORP, a zejména v ORP Praha (chybět bude 2300 míst), Brno (-560), Plzeň (-240) či Pardubice (-190).
  4. Naopak nejvíc míst bude v Moravskoslezském kraji v ORP Ostrava (kapacit 310), Třinec (260), Jeseník (200).

  Základní školy (shrnutí výsledků)

  1. Z registrovaných uprchlíků 6-14 let je v ZŠ zatím zapsáno 37,8 %.
  2. Pokud do škol půjde zbytek dětí-uprchlíků a alokují se se 75 % efektivitou, bude na prvním stupni stále celorepublikově převis cca 61 tisíc míst v 1. stupni ZŠ a 37 tisíc míst na druhém stupni ZŠ
  3. Problém s kapacitami bude mít Praha — kapacity budou pouze na Praze 4 (outlier v reportovaných datech) a ve zbytku Prahy může v základních školách chybět okolo 3 tisíce míst.
  4. Problémy bude mít také prstenec ORP kolem Prahy – Říčany (-75), Česky brod (-85), a pak Mnichovo hradiště (-35), Pardubice (-25)
  5. Problém v kapacitách je zejména na 2. stupni — například v ORP Černošice, Kolín či Plzeň budou zřejmě chybět kapacity na druhém stupni ZŠ, ačkoli na prvním stupni ZŠ zřejmě budou
  6. Nejvice kapacit bude Moravskoslezském kraji — Ostrava (3500 volných míst), Opava (2340) a také v ORP Ústí nad Labem (1500)

  Pedagogická komora – hlas rozumu ve vzdělávání
  Pedagogická komora je největším školským spolkem v České republice. Sdružuje učitele, ředitele škol a další pedagogické pracovníky, kteří pracují v MŠ, ZŠ, ZUŠ, SŠ, VOŠ a VŠ (státní, soukromé i církevní školy). Pedagogická komora sdružuje skoro 3 000 členů a spravuje 30 facebookových skupin, v nichž si vyměňuje tipy do výuky a diskutuje více než 40 000 pedagogů.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze