Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Školství

Průzkum mezi řediteli škol o příchodu ukrajinských dětí: Praha bude přehlcená, problém jsou MŠ

Jak budou od 1. září vypadat lokální kapacity vzdělávání, pokud bude v ČR současný počet uprchlíků z Ukrajiny? Které mikroregiony budou přetížené a v jakých stupních vzdělávání? Jak by na to měl stát reagovat? Na tuto otázku odpovídá analýza, kterou výzkumná organizace PAQ Research udělalo ve spolupráci s MŠMT, které se na konci března ptalo škol na volné kapacity a kapacity, které mohou vytvořit od září 2023. Součástí projektu je Pedagogická komora.

„Pedagogická komora upozorňovala ministerstvo školství již před měsícem, že kapacity volných míst v mateřských školách jsou minimální. Některé školky nemají volná místa pro děti z Ukrajiny již nyní. Pomoci by mohlo masivnější zakládání nových dětských skupin, které finačně podporuje ministerstvo práce a sociálních věcí,“ uvádí prezident Pedagogické komora Radek Sárközi.

Průzku porovnal kapacity a počty uprchlíků, jimž je 3-5 let (věk MŠ) a 6-14 let (věk ZŠ), podle místa pobytu k 12.4. V naší analýze počítáme s tím, že deklarované volné a vytvořitelné kapacity půjde využít na 75 %. Alokace v rámci ORP nemůže být perfektní, i když budou děti cestovat (busing). Počítáme také s nižší využitelností kapacit speciálních škol. Kapacity analyzujeme a „obsazujeme“ v rámci jednotlivých ročníků ZŠ, což zohledňuje fakt, že největší nedostatek míst je díky demografickému vývoji v 5-7. třídě ZŠ.

Mateřské školy (shrnutí výsledků)

  1. Z registrovaných uprchlíků ve věku 3-5 let je nyní ve školkách zapsaných jen 19,1%.
  2. Pokud se od 1.9. zapíše zbytek dětí, bude na úrovni mateřských škol je v celé ČR byl převis 2818 míst (volné kapacity). Kapacity jsou ale regionálně extrémně nerovné.
  3. Nedostatek míst pro 3-5 leté děti bude v 61 ze 206 českých ORP, a zejména v ORP Praha (chybět bude 2300 míst), Brno (-560), Plzeň (-240) či Pardubice (-190).
  4. Naopak nejvíc míst bude v Moravskoslezském kraji v ORP Ostrava (kapacit 310), Třinec (260), Jeseník (200).

Základní školy (shrnutí výsledků)

  1. Z registrovaných uprchlíků 6-14 let je v ZŠ zatím zapsáno 37,8 %.
  2. Pokud do škol půjde zbytek dětí-uprchlíků a alokují se se 75 % efektivitou, bude na prvním stupni stále celorepublikově převis cca 61 tisíc míst v 1. stupni ZŠ a 37 tisíc míst na druhém stupni ZŠ
  3. Problém s kapacitami bude mít Praha — kapacity budou pouze na Praze 4 (outlier v reportovaných datech) a ve zbytku Prahy může v základních školách chybět okolo 3 tisíce míst.
  4. Problémy bude mít také prstenec ORP kolem Prahy – Říčany (-75), Česky brod (-85), a pak Mnichovo hradiště (-35), Pardubice (-25)
  5. Problém v kapacitách je zejména na 2. stupni — například v ORP Černošice, Kolín či Plzeň budou zřejmě chybět kapacity na druhém stupni ZŠ, ačkoli na prvním stupni ZŠ zřejmě budou
  6. Nejvice kapacit bude Moravskoslezském kraji — Ostrava (3500 volných míst), Opava (2340) a také v ORP Ústí nad Labem (1500)

Pedagogická komora – hlas rozumu ve vzdělávání
Pedagogická komora je největším školským spolkem v České republice. Sdružuje učitele, ředitele škol a další pedagogické pracovníky, kteří pracují v MŠ, ZŠ, ZUŠ, SŠ, VOŠ a VŠ (státní, soukromé i církevní školy). Pedagogická komora sdružuje skoro 3 000 členů a spravuje 30 facebookových skupin, v nichž si vyměňuje tipy do výuky a diskutuje více než 40 000 pedagogů.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze

Další článek
Co dělá dobrou školu?
Image