Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Školství

  V Plzni učí technologie prostřednictvím her

  V rámci ekosystému PINE, tedy uceleného konceptu na podporu technického vzdělávání a podnikání v západočeské metropoli, se odehrává celá řada aktivit.

   Jedním z výjimečných projektů je vývoj chytrých domečků pro panenky. Ten propojil hned několik generací – děti z mateřských škol, středoškoláky a podnikatele. Výsledkem jsou chytré domečky pro panenky, které napodobují chytrou domácnost a spojují tak zábavu s poznáním moderních technologií, a to od nejútlejšího věku. Představení multifunkčních domků, které již brzy začnou sloužit ve vybraných mateřských a základních školách, se odehrálo v rámci festivalu Inovujeme Plzeň 2022.

  „Důležitou součástí ekosystému PINE je právě ono propojení generací, prolnutí jejich myšlenek, zkušeností a vytváření něčeho, co prohloubí vztah k technice, inovacím, vědě, vývoji a výzkumu. Když dítě dostane možnost nakreslit si vysněný domek, a nakonec jej opravdu vidí před sebou, přináší to spoustu radosti a chuti objevovat. Pro konstruktéry z řad studentů zase ztělesňuje výzvu a určitě dává i dobrý pocit ze smysluplné práce. Moc děkuji všem, kteří se zapojili a velmi oceňuji i fakt, že projekt nezůstal jen v Plzni a okolí, ale překročil hranice kraje, a to díky zapojení Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Volyně,“ řekla radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorová.

  Podle Luďka Šantory ze Správy informačních technologií města Plzně trvala realizace projektu několik měsíců, přičemž začala u dětí v mateřských školách. „Ti nejmenší nám podle svojí fantazie nakreslili, jak by domky pro panenky měly vypadat. Podle jejich návrhů pak studenti ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Volyně zhotovili konstrukce dřevěných domků, kde nechyběly třeba ani garáže nebo výtahy. Tyto výrobky pak putovaly na Střední odborné učiliště elektrotechnické v Plzni, kde je tamní studenti osadili chytrými prvky.“

  Chytré domky tak umí například otevřít automaticky dveře garáže při příjezdu auta, když si panenka sedne na pohovku, zapálí se oheň v krbu, pokud dítě uloží panenku ke spánku, dům sám zhasne osvětlení a podobně. „Do projektu se zapojil také podnikatelský sektor, nákup komponent nutných pro stavbu chytrých domků zajistila společnost DFH Haus, čehož si moc vážíme. Vždy, když koordinujete aktivitu s více účastníky, je to organizačně náročnější, tady ale všichni fungovali a spolupracovali skvěle. Je to pro nás velká přidaná hodnota, že se podařilo propojit tolik partnerů, děkujeme všem za jejich úsilí a energii, s níž se do projektu pustili,“ doplnila projektová manažerka úseku SIT Port Správy informačních technologií města Plzně Anna Čudáková.

  Chytré domky mohli zájemci z řad veřejnosti zhlédnout v rámci festivalu Inovujeme Plzeň 2022, který se odehrál na začátku června v areálu SIT Port a představil návštěvníkům technologické vychytávky budoucnosti. V nejbližší době budou tyto moderní hračky předány do vybraných mateřských škol. „Už se moc těšíme na ohlasy dětí, to bude největší recenze toho, jak moc se nám projekt vydařil,“ uzavřela Anna Čudáková.

  Město zintenzivňuje podporu rozvoje talentů a podnikání, vzniká unikátní ekosystém PINE

  PINE, Plzeňský Inovační Ekosystém, tak se jmenuje nový nástroj na podporu technické komunity a inovativních podnikatelů v regionu, který spouští město Plzeň. Západočeská metropole realizuje tento unikátní ekosystém spolu s dalšími partnery, přičemž jeho součástí jsou desítky zajímavých a leckdy i jedinečných projektů v rámci celé České republiky. Cílem PINE je posílit pozici Plzně jako města vědy, vývoje a výzkumu a udržet zde talentované jedince s technickým nadáním a podnikatele tak, aby neodcházeli za příležitostmi do větších měst.

  „Uvědomujeme si, že není jednoduché konkurovat například hlavnímu městu, které nabízí řadu možností, proto dlouhodobě věnujeme mnoho energie, abychom vytvořili prostředí, v němž se mohou zdolávat výzvy a plnit sny. Naší výhodou je právě ona celistvost, fakt, že jsme vytvořili pomyslný kruh projektů a aktivit, který začínáuž u dětí v předškolním věku a v podstatě nemá hranice. Dokážeme nabídnout atraktivní příležitosti pro rozvoj talentů a podpory inovativního podnikání pro kohokoliv, kdo má chuť na sobě pracovat, zároveň si zakládáme na osobním přístupu k členům komunity,“ řekl primátor města Plzně Pavel Šindelář.

  Plzeň je centrem dění celého regionu. Díky své poloze je dobře dostupná, a proto dává smysl koncentrovat aktéry zapojené do ekosystému primárně v západočeské metropoli. Služby jsou ale k dispozici talentům i podnikatelům z celých západních Čech. Ekosystém PINE stojí na čtyřech pilířích – polytechnické a přírodovědné vzdělávání, inspirace k podnikání, inkubace a akcelerace.

  „Mohlo by to vypadat třeba následovně – školák objeví lásku k technice na některém z kroužků v Centru robotiky. Ve chvíli, kdy nastupuje na střední školu, logicky potřebuje větší výzvu než dětský zájmový kroužek, proto se může plynule přesunout doSIT Portu, kde organizujeme řadu akcí typu hackathon, startupweekend, máme vybavené dílny a umíme podat pomocnou ruku v začátcích podnikání. Když překročí začínající podnikatel startovní čáru, je tady BIC Port, kde čekají projekty, díky kterým jeho firma může vyrůst, například inkubační program. Av poslední fázi si jej převezmou odborníci z BIC Plzeň, ti pomáhají už fungujícím společnostem zvýšit konkurenceschopnost, využít dotace nebo je dostat na zahraniční trh. A toto je jen jedna z linek, kterou se může člověk v ekosystému PINE vydat, je jich opravdu mnoho,“ vysvětlil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

  Ekosystém PINE je výjimečný také počtem zapojených partnerů, na jeho realizaci se podílí například Plzeňský kraj. „Plzeňský kraj již několik let systematicky pracuje na posílení vnímání regionu jako místa kvalitního vzdělávání, špičkového výzkumu a inovativních řešení. Máme zpracovanou regionální inovační strategii a snažíme se posilovat prostředí a komunikaci mezi aktéry inovačního ekosystému. Důležitým partnerem je pro nás město Plzeň s jeho inovační infrastrukturou. Proto spojení sil zde určitě dává smysl, v podstatě je jedno, jestli dítě zahoří pro techniku v Centru robotiky nebo v Techmania Science Center, zda využije inovativní podnikatel pomoc u města, nebo kraje. Hlavní je, aby lidé věděli o všem, co náš region, potažmo krajská metropole nabízí, kolik je zde zajímavých možností. Rádi bychom v budoucnu společně rozvíjeli již fungující projekty. Například nyní jsme nově deklarovali spolupráci s BIC Portem na inkubačním programu tak, aby jej mohlo využít více firem“, řekl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

  „Cíle ekosystému PINE jsou jasné, pokud se podaří zde mít perspektivní technickou komunitu, budou na západ Čech mířit inovační firmy, které potřebují vzdělané zaměstnance v technologiích a vytvoří nová pracovní místa se skvělými podmínkami. Ta vzniknou i díky startupům, které dozrají ve fungující firmy. Je to běh na dlouhou trať, ale jsme přesvědčeni, že díky tomuto propracovanému ekosystému se Plzeň stane prestižním podnikatelským centrem znalostní ekonomiky,“ uzavřel Vlastimil Gola, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

  Více o ekosystému PINE je k dispozici na webových stránkách www.plzeninovativni.eu.

  Foto: Region24
  Zdroj: Region24

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze