Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Místní rozvojTiskové zprávy

  Bartoš na sněmu SMO ČR zdůraznil spolupráci s obcemi při realizaci projektů dostupného bydlení

  Image

  Ve dnech 18.–19. května 2023 se v Olomouc konal už 19. sněm Svazu měst a obcí ČR. Letos byl hlavním tématem vládní konsolidační balíček. Na akci se každoročně potkávají představitelé samospráv s představiteli státu nad prioritami měst a obcí. Na zahájení sněmu ministr Bartoš představil konkrétní kroky projektu Bydlení pro život a jejich přínos pro obce. 

  Samosprávy jsou pro nás především partneři, bez kterých se žádná vláda neobejde. Dvojnásob to platí v případě naší reformy Bydlení pro život. Budou to právě obce – od těch největších, po ty nejmenší – které budou mít zásadní podíl na tom, jestli se nám podaří zlomit dosavadní nepříznivý vývoj a učinit bydlení dostupnější nezávisle na tom, kde člověk žije”, řekl místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

  Hovořil také o připravovaných investičních nástrojích výstavby určené hlavně obcím a o navrhovaném zákoně o podpoře v bydlení. “Věřím v konstruktivní a úspěšnou spolupráci, stejně jako tomu bylo v případě čerstvě schválené novely stavebního zákona, která si nakonec získala všeobecnou podporu napříč politickým spektrem. Svaz měst a obcí je pro nás při vzniku této legislativy klíčovým partnerem“, dodal ministr. Přijetí novely stavebního zákona Parlamentem na sněmu ocenilo i nové vedení SMO ČR.

  Zákon o podpoře v bydlení, který zanedlouho půjde do meziresortního připomínkového řízení, počítá se vznikem kontaktních míst pro bydlení v obcích s rozšířenou působností. Ta poradí lidem v těžké situaci. Získají například informace o různých možnostech podpory, odbornou pomoc s dluhy nebo se jim místo pokusí najít dostupnější byt. Obce také mohou v rámci zákona získat příspěvky na opravy svých bytů.

  Debata se vedla také o dotačních programech. Úspěšně začalo nové období Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), ve kterém ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo už 66 výzev s celkovou alokací 84,4 mld. Kč. Ministr informoval o spuštění programu Podpora rozvoje regionů 2024+, který cílí primárně na pomoc těm nejmenším obcím s nízkými rozpočty. V dalších výzvách budou zvýhodněny žadatelé z hospodářsky a sociálně ohrožených území a uhelných krajů.

  Aktualizovaná čísla předpokládaných alokací ministerstvo zveřejní v příštích týdnech.

  Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze

  Další článek
  Být tak seniorem v Kodani
  Image