Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvojTiskové zprávy

Bartoš na sněmu SMO ČR zdůraznil spolupráci s obcemi při realizaci projektů dostupného bydlení

Image

Ve dnech 18.–19. května 2023 se v Olomouc konal už 19. sněm Svazu měst a obcí ČR. Letos byl hlavním tématem vládní konsolidační balíček. Na akci se každoročně potkávají představitelé samospráv s představiteli státu nad prioritami měst a obcí. Na zahájení sněmu ministr Bartoš představil konkrétní kroky projektu Bydlení pro život a jejich přínos pro obce. 

Samosprávy jsou pro nás především partneři, bez kterých se žádná vláda neobejde. Dvojnásob to platí v případě naší reformy Bydlení pro život. Budou to právě obce – od těch největších, po ty nejmenší – které budou mít zásadní podíl na tom, jestli se nám podaří zlomit dosavadní nepříznivý vývoj a učinit bydlení dostupnější nezávisle na tom, kde člověk žije”, řekl místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Hovořil také o připravovaných investičních nástrojích výstavby určené hlavně obcím a o navrhovaném zákoně o podpoře v bydlení. “Věřím v konstruktivní a úspěšnou spolupráci, stejně jako tomu bylo v případě čerstvě schválené novely stavebního zákona, která si nakonec získala všeobecnou podporu napříč politickým spektrem. Svaz měst a obcí je pro nás při vzniku této legislativy klíčovým partnerem“, dodal ministr. Přijetí novely stavebního zákona Parlamentem na sněmu ocenilo i nové vedení SMO ČR.

Zákon o podpoře v bydlení, který zanedlouho půjde do meziresortního připomínkového řízení, počítá se vznikem kontaktních míst pro bydlení v obcích s rozšířenou působností. Ta poradí lidem v těžké situaci. Získají například informace o různých možnostech podpory, odbornou pomoc s dluhy nebo se jim místo pokusí najít dostupnější byt. Obce také mohou v rámci zákona získat příspěvky na opravy svých bytů.

Debata se vedla také o dotačních programech. Úspěšně začalo nové období Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), ve kterém ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo už 66 výzev s celkovou alokací 84,4 mld. Kč. Ministr informoval o spuštění programu Podpora rozvoje regionů 2024+, který cílí primárně na pomoc těm nejmenším obcím s nízkými rozpočty. V dalších výzvách budou zvýhodněny žadatelé z hospodářsky a sociálně ohrožených území a uhelných krajů.

Aktualizovaná čísla předpokládaných alokací ministerstvo zveřejní v příštích týdnech.

Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
516
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
252

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze