Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ŠkolstvíTiskové zprávy

I senát schválil změny v přijímacím řízení na SŠ

Image

Senátoři schválili poslanecký návrh novely školského zákona, která upravuje digitalizaci přijímacího řízení. V praxi to bude znamenat navýšení počtu škol na přihlášce, snazší přístup k informacím o výsledcích přijímacího řízení a nově také prioritizaci vybraných škol. 

Návrh novely školského zákona, kterou připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, teď míří k podpisu prezidentovi republiky. Novela bude účinná od 1. 1. 2024, uchazeči se budou moci přihlašovat elektronicky na SŠ už v příštím roce.

“Jsem rád, že se podařilo v rekordně krátkém čase i díky spolupráci ministerstva školství a skupiny poslanců napříč politickými kluby připravit návrh novely školského zákona, která umožní digitalizaci přijímacího řízení na střední školy,” říká ministr Bek.

Hlavním cílem novely je zjednodušit uchazečům a jejich zákonným zástupcům administrativní stránku přijímacího řízení. Díky prioritnímu seřazení škol na přihlášce, by měla být většina uchazečů rozřazena na školy hned po prvním kole.

Končí zápisové lístky a dochází ke změně v možnosti podání přihlášky ke studiu. V první fázi digitalizace v tomto školním roce budou mít uchazeči možnost podat přihlášku třemi způsoby – elektronickou formou s ověřením zákonného zástupce prostřednictvím elektronické identity, písemně s podporou elektronického systému nebo v písemné formě bez elektronického systému. V případě, že uchazeč nebude chtít nastoupit na určenou školu, bude se muset vzdát na dané škole “svého místa“ (formálně jde o zpětvzetí přihlášky).

Digitalizace přijímacího řízení na střední školy přinese tyto hlavní změny: 

– Evidence všech přihlášek, jak do maturitních oborů, tak oborů s výučním listem v jednotném informačním systému.

– Možnost podat v 1. a ve 2. kole přihlášky až na 3 školy u oborů vzdělání s maturitní zkouškou i oborů vzdělání s výučním listem a až 5 přihlášek v případě oborů vzdělání s talentovou zkouškou.

– Zachování 2 pokusů možnosti konat testy jednotné přijímací zkoušky (JPZ), a to nově i pro uchazeče, kteří se hlásí pouze na jeden maturitní obor.

– Střední školy nebudou mít zákonnou povinnost zohlednit jako jedno z kritérií přijímacího řízení výsledky předchozího vzdělávání ze ZŠ, zůstane však možnost toto kritérium použít.

– Školní část přijímacích zkoušek se bude skládat v průběhu delšího období, a to i před konáním JPZ.

– Systém bude přiřazovat uchazeče na základě jejich prioritizace ke konkrétním středním školám.

Přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou podávají uchazeči letos v listopadu ještě podle stávající platné legislativy pouze v listinné formě. Na vlastním přihlašování do oborů vzdělání s talentovou zkouškou ani na konání talentových zkoušek se letos nic nemění. Nově se však budou přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou doplňovat i do přihlášky podávané k 20. 2. 2024, aby se i přihlášky podané dle stávající platné legislativy „dostaly“ do připravovaného informačního systému. O přijetí i do oborů vzdělání s talentovou zkouškou tak bude rozhodnuto ve stejný okamžik, jako do ostatních oborů vzdělání. Po schválení novely zákon platí pro všechny uchazeče v daném školním roce, tedy i pro ty, kteří podali přihlášku do oboru s talentovou zkouškou.

Digitalizace procesu přihlášek bude zajištěna informačním systémem, který v souladu s připravenou novelizací školského zákona, spustí Cermat ve spolupráci s MŠMT v polovině ledna.

Poslanecký návrh v říjnu schválila sněmovna. Po dnešním schválení míří novela ze Senátu na Hrad k podpisu prezidenta republiky a následně novelu spolupodepíší předsedkyně Poslanecké sněmovny a předseda vlády. Finální verze bude vyhlášena ve Sbírce zákonů a tím vstoupí v platnost.

Foto: Pixabay
Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze