Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Památky a kulturaTiskové zprávy

Ministr Baxa předal certifikáty UNESCO Paměť světa

Image

Ministr kultury Martin Baxa předal certifikáty zápisu do mezinárodního rejstříku programu Paměť světa.

Paměť světa je program UNESCO, jehož cílem je zachování nejvzácnějšího dokumentárního dědictví lidstva a jeho zpřístupnění prostřednictvím moderní informační techniky. Byl založen v roce 1992 a při jeho zrodu stála i Národní knihovna ČR, která pro něj vytvořila i pilotní projekt.

Bylo mi ctí přivítat v Nostickém paláci vzácné hosty a předat certifikáty nejnovějších zápisů do programu Paměť světa, a to Archivu Antonína Dvořáka a Mollovy mapové sbírky. Mezinárodní rejstřík Paměti světa je prestižní seznam, který obsahuje nejvýznamnější a nejvzácnější položky světového dokumentárního dědictví. Česká republika nyní přispěla již devátým a desátým zápisem,“ řekl ministr kultury Martin Baxa.

Archiv Antonína Dvořáka zahrnuje dokumentární dědictví po jednom z nejvýznamnějších světově proslulých skladatelů 19. století – Antonínu Dvořákovi (1841–1904), jehož dílo náleží k vrcholům světové hudby tohoto období. Obsahuje většinu Dvořákových notových rukopisů, důležité jím autorizované opisy jeho skladeb a první vydání jeho děl, ale i soubor korespondence, diplomy, čestná jmenování, aj. Jedná se o svědectví o díle osobnosti, která přinesla jedinečné a inovativní postupy v hudební kompozici. Archiv je zároveň mimořádným svědectvím o hudební kultuře a postavení umělce ve 2. pol. 19 stol., která byla klíčovou etapou pro vývoj moderního světa.  Archiv je považován za součást kulturního dědictví České republiky, protože je svědectvím o Antonínu Dvořákovi jako jednom ze zakladatelů české hudební kultury a o jeho díle, které je reflektováno veřejností jako příspěvek českých zemí do světového kulturního pokladu. Sbírku je možné si prohlédnout v Českém muzeu hudby – Národním muzeu v Praze.

Mollova mapová sbírka představuje ojedinělý a výjimečně rozsáhlý doklad sběratelství map z doby raného osvícenství. Zahrnuje mapy a veduty od konce 16. století do 60. let 18. století, geograficky pokrývá rozsáhlé území zhruba v hranicích následujících dnešních států: Rakouska, České republiky, Slovinska, Německa, Švýcarska, Nizozemí, Lucemburska, Belgie, Itálie, Vatikánu, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Rumunska, Maďarska, Slovenska, okrajově také Moldávie, Bulharska, Ukrajiny a Francie. Řada plánů z oblasti České republiky, Rakouska, Maďarska, Slovenska, Rumunska, Slovinska, Chorvatska, Itálie a Bosny je rukopisných, jedná se tedy o unikátní vyobrazení daných území.

Jedinečnost sbírky spočívá také v zachované původní promyšlené struktuře vytvořené v polovině 18. století a doložené i původními rukopisnými katalogy. V případě některých oblastí (zejména Uher) představují časově první soupisy kartografických zpracování daných území. Správcem sbírky je Moravská zemská knihovna v Brně.

Certifikáty převzali generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a ředitel Moravské Zemské knihovny Tomáš Kubíček.

Dosavadní zápisy ČR:

  • Archiv Leoše Janáčka (Moravské zemské muzeum),
  • Sbírka Camociových map (Přírodovědecká fakulta UK)
  • Sbírka středověkých rukopisů české reformace (Národní knihovna ČR)
  • Sbírka ruských, ukrajinských a běloruských exilových periodik 1918 – 1945 (Národní knihovna ČR)
  • Sbírka 526 univerzitních tezí 1637- 1754 (Národní knihovna ČR)
  • Libri Prohibiti: Československé samizdatové publikace 1948- 1989
  • Pohyblivé obrázky Émile Reynaud (Národní technické muzeum)
  • Kynžvartská daguerrotypie – zrod moderních visuálních medií (Národní technické muzeum)

Foto a Zdroj: Ministerstvo kultury

Nejčtenější kategorie
Chytré město
443
Energetika
503
IT
368
Dotace a Finance
1362
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze