Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ŠkolstvíTiskové zprávy

Ministr Bek jednal o bezpečnosti na VŠ

Image

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek jednal s rektory vysokých škol, zástupci vysokoškolských reprezentací, ministerstva vnitra a bezpečnostních složek o posílení bezpečnosti nejen na vysokých školách, ale ve školských zařízeních obecně.    

„Dosud jsme se připravovali na situace, které přepokládaly ohrožení ze strany cizí osoby, nově je třeba počítat i s tím, že nebezpečí může přijít od člověka, který ve škole pracuje nebo studuje,“ řekl po jednání ministr školství mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek, a dodal: „Otázku bezpečnosti je třeba řešit v souvislostech, a to nejen ve vztahu k vysokým školám, jež jsou nyní v důsledku tragické události na FF UK předmětem zvažovaných intervencí, ale i k veřejnému prostoru obecně.” 

Klíčovým krokem je v tuto chvíli nastavit úzkou spolupráci mezi vedeními univerzit a krajskými policejními ředitelstvími, rychle vyhodnotit rizika na jednotlivých vysokých školách a přizpůsobit jim vnitřní předpisy škol. Je třeba provést revizi provozních řádů škol s cílem zvýšit bezpečnost, např. omezením vnášet velké předměty do budov.
Důležitou součástí prevence jsou školení a cvičení pro studenty i zaměstnance škol pro zvýšení bezpečnosti a také zajištění psychologické podpory všem potřebným.

„Pokud chceme na školách dělat rozumná a efektivní opatření, je třeba učinit důkladnou analýzu, jak měkké cíle chránit. Tuto analýzu musí vypracovat odborníci a v tom nám pomůže úzká spolupráce s ministerstvem vnitra a policií ČR,” řekla Milena Králičková, rektorka Univerzity Karlovy.

Ministerstvo školství ustanoví pracovní skupinu složenou ze zástupců vysokých škol, včetně studentů, policie, ministerstva vnitra a MŠMT. Úkolem skupiny bude identifikovat případné potřeby ve změně legislativy a vypracovat manuál pro bezpečnost na vysokých školách. Podobný manuál by chtělo připravit i pro regionální školství. MŠMT počítá s tím, že na realizaci opatření budou vyčleněny prostředky z Centralizovaných rozvojových programů (CRP) a z výzvy Operační program Jan Ámos Komenský (OP JAK).

Ministr Bek svolal jednání s rektory vysokých škol, zástupci vysokoškolských reprezentací, ministerstva vnitra a bezpečnostních složek v reakci na událostí z 21. prosince 2023 na FF UK.  Nově vzniklá pracovní skupina se sejde poprvé ve středu 10. ledna 2024.

Foto: Pexels
Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
398
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze