Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Tiskové zprávy

  Ministr Síkela jednal s mongolskou ministryní zahraničních věcí ohledně surovin pro ČR 

  Image

  O rozvoji vzájemné hospodářské spolupráce jednal v Praze ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s mongolskou ministryní zahraničí Batmunkh Battsetseg. Tématem jednání byl i letošní plánovaný Smíšený výbor hospodářské spolupráce, který se má uskutečnit na podzim tohoto roku. Ministr s ministryní také podepsali Memorandum o spolupráci mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem těžby a těžkého průmyslu Mongolska.

  „Podpis tohoto Memoranda o porozumění mezi naším ministerstvem a mongolským ministerstvem těžby a těžkého průmyslu je dalším krokem k tomu, abychom diverzifikovali dovoz zejména kritických a strategických nerostných surovin. V oblasti průzkumu, těžby a zpracování těchto surovin je velký prostor pro další spolupráci a toto memorandum nám ji v tomto ohledu pomůže posílit,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

   Z hlediska příležitostí jsou v Mongolsku pro české firmy perspektivními obory podnikání zemědělský a potravinářský, stavební, těžební, energetický, a vodohospodářský. Zavřené či napůl propustné hranice s Čínou v posledních letech a válka na Ukrajině odhalily zranitelnost Mongolska, které je silně závislé na dodávkách životně důležitých komodit z Ruska a Číny (tvoří 70 % veškerého dovozu země). V zemi proto narůstá poptávka po potravinářských technologiích s cílem zvýšit potravinovou soběstačnost země.

  V současné době se české firmy uplatňují při stavbách čistíren odpadních vod, masokombinátů, automatizaci uhelných elektráren, dodávkách kotlů, strojů na štípání kamene, pásové techniky do dolů, elektroměrů v energetickém sektoru, mlékárenských a pekárenských technologií a dodávkách mechanizace v lesnictví.

  Vzájemná obchodní výměna mezi Českou republikou a Mongolskem dosáhla v roce 2022 obratu 18 879 tisíc USD. Český export činil 17 273 tisíc USD a import 1 501 tisíc USD. Import z Mongolska ve srovnání s prosincem 2021 vzrostl téměř 2,5krát. Hlavní položky českého exportu byly voňavky, kosmetické a toaletní přípravky, mýdla, čistící a leštící přípravky, výbušniny, papír, stavební materiál (vápno, cement), stroje, elektrická zařízení a další. Hlavní položky dovozu byly suroviny živočišného původu, léčiva, farmaceutické přípravky (bez antibiotik), ovoce a ořechy, stavební materiál (kámen, písek, štěrk) nebo textilie.

  Foto: Wikipedie
  Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze