Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Tiskové zprávy

Ministr Síkela jednal s mongolskou ministryní zahraničních věcí ohledně surovin pro ČR 

Image

O rozvoji vzájemné hospodářské spolupráce jednal v Praze ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s mongolskou ministryní zahraničí Batmunkh Battsetseg. Tématem jednání byl i letošní plánovaný Smíšený výbor hospodářské spolupráce, který se má uskutečnit na podzim tohoto roku. Ministr s ministryní také podepsali Memorandum o spolupráci mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem těžby a těžkého průmyslu Mongolska.

„Podpis tohoto Memoranda o porozumění mezi naším ministerstvem a mongolským ministerstvem těžby a těžkého průmyslu je dalším krokem k tomu, abychom diverzifikovali dovoz zejména kritických a strategických nerostných surovin. V oblasti průzkumu, těžby a zpracování těchto surovin je velký prostor pro další spolupráci a toto memorandum nám ji v tomto ohledu pomůže posílit,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

 Z hlediska příležitostí jsou v Mongolsku pro české firmy perspektivními obory podnikání zemědělský a potravinářský, stavební, těžební, energetický, a vodohospodářský. Zavřené či napůl propustné hranice s Čínou v posledních letech a válka na Ukrajině odhalily zranitelnost Mongolska, které je silně závislé na dodávkách životně důležitých komodit z Ruska a Číny (tvoří 70 % veškerého dovozu země). V zemi proto narůstá poptávka po potravinářských technologiích s cílem zvýšit potravinovou soběstačnost země.

V současné době se české firmy uplatňují při stavbách čistíren odpadních vod, masokombinátů, automatizaci uhelných elektráren, dodávkách kotlů, strojů na štípání kamene, pásové techniky do dolů, elektroměrů v energetickém sektoru, mlékárenských a pekárenských technologií a dodávkách mechanizace v lesnictví.

Vzájemná obchodní výměna mezi Českou republikou a Mongolskem dosáhla v roce 2022 obratu 18 879 tisíc USD. Český export činil 17 273 tisíc USD a import 1 501 tisíc USD. Import z Mongolska ve srovnání s prosincem 2021 vzrostl téměř 2,5krát. Hlavní položky českého exportu byly voňavky, kosmetické a toaletní přípravky, mýdla, čistící a leštící přípravky, výbušniny, papír, stavební materiál (vápno, cement), stroje, elektrická zařízení a další. Hlavní položky dovozu byly suroviny živočišného původu, léčiva, farmaceutické přípravky (bez antibiotik), ovoce a ořechy, stavební materiál (kámen, písek, štěrk) nebo textilie.

Foto: Wikipedie
Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1389
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze