Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Tiskové zprávy

MMR: EU má v politice soudržnosti silný a účinný nástroj

Image

V Bruselu se pod taktovkou španělského předsednictví v Radě EU uskutečnilo jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC). Zástupci členských států vyzdvihli význam evropských fondů a politiky soudržnosti jako hlavního nástroje EU pro rozvoj regionů a zaměřili se na potřeby těch nejvíce ohrožených. 

V debatě se shodli na potřebě pružnější legislativy ze strany EU i o potřebě zachovat silnou politiku soudržnosti po roce 2027. Za Českou republiku se jednání zúčastnil náměstek vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše Radim Sršeň z MMR.

Politika soudržnosti není krizovým nástrojem, ale dlouhodobou politikou pro všechny regiony jak na národní, tak evropské úrovni. Je třeba ji zachovat a rozvinout ji, například pružnějšími pravidly při jejím využívání, aby zůstala efektivním nástrojem pro řešení problémů v regionech. Oceňujeme, že španělské předsednictví navázalo na to naše a inspirovalo se návrhy, které jsme připravili v jeho průběhu,“ uvedl náměstek člena vlády Radim Sršeň.

Zástupci ČR rovněž přednesli názory na dvě klíčová témata: uzavírání programového období 2014–2020 a vztah politiky soudržnosti k strategické autonomii EU. Zdůraznili, že prostor pro urychlení čerpání finančních prostředků v roce 2023 je minimální a uvítali by posunutí termínu pro předložení poslední žádosti o platbu. Při hledání společné cesty v tomto ohledu ocenili i snahu Evropské komise.

K druhému tématu připomněli, že ČR dlouhodobě prosazuje podporu velkých podniků, nicméně ta by neměla probíhat na úkor podniků malých a středních. Větší podporu zaslouží zejména strategické klíčové oblasti, jako deep-tech inovace a digitální technologie, čisté technologie a biotechnologie. Omezení v této oblasti představují i pravidla veřejné podpory, kterým je potřeba věnovat zvýšenou pozornost.

Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze