Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Tiskové zprávy

Na Radě EU se probírala podpora mladých lidí v rámci EU a ochrana lidských práv ve sportu 

Image

Jak lépe zapojit mladé lidí do veřejného dění, a zejména pak ty, kteří museli utéct z Ukrajiny před ruskou invazí? Jak zajistit dodržování lidských práv při pořádání významných mezinárodních sportovních akcí nebo jak zlepšit vzájemné uznávání vzdělání v EU? O tom všem diskutují ministři na zasedání Rady pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport v Bruselu. Českou republiku po oba dny zastupuje náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Miller.

Během prvního dne jednání se účastníci zaměřili na mládež a sport. Po úspěšném českém předsednictví, které skončilo 31. prosince 2022, se jedná o první možnost, kdy Česká republika může v debatě opět formulovat své pozice. Před samotným jednáním Rady se sešli zástupci předsedajícího Švédska, dále České republiky, Španělska, Belgie, Evropské komise, Generálního sekretariátu Rady a Evropského fóra mládeže na tradiční snídani. Hlavním tématem bylo, jak zapojit více mladých lidí do EU dialogu s mládeží.

„Je důležité, aby výsledky těchto diskuzí a dialogů byly pro mladé lidi srozumitelné a hmatatelné. Aby je mohli zažít v každodenním životě. A aby i generace bývalých mládežníků, generace „Erasmus“ měla možnost dále pomáhat Evropské unii. Pomáhat obhajovat její hodnoty současným mladým lidem tak vracet podporu, které se jim samotným dostalo v mladším věku,“ uvedl Margaritis Schinas, místopředseda Evropské komise.

Na následném jednání Rady byly přijaty společné pozice členských zemí k zapojení mládeže v rámci zavádění změn na podporu udržitelnosti, shrnutí 9. cyklu dialogu EU s mládeží (který zčásti vedla také Česká republika) a naplňování Evropské strategie mládeže. Hlavním tématem politické diskuze při jednání Rady bylo zapojení mladých lidí do společnosti v rámci EU s důrazem na mladé Ukrajince.

„Ministerstvo školství už během českého předsednictví v Radě EU intenzivně diskutovalo možnosti podpory příchozích dětí a mladých lidí z Ukrajiny přímo s ukrajinskou stranou. Snahou bylo zajistit nejen naplnění vzdělávacích potřeb, ale taky podporu mimoškolních aktivit. Budeme rádi, pokud tyto zkušenosti budou přenositelné napříč členskými státy EU,“ uvedl náměstek ministra Jaroslav Miller.

Odpolední část prvního jednacího dne se věnovala sportu. Rada přijala revizi zapojení členských států do Světové antidopingové agentury (WADA). Tématem politické diskuze pak bylo dodržování lidských práv při organizaci velkých mezinárodních sportovních akcí a otázka účasti ruských a běloruských sportovců v rámci mezinárodních sportovních soutěží.

„Mezinárodní sportovní soutěže nesmí být využívány stranami, které porušují mezinárodní právo a přinášejí agresi k vlastní propagandě. Musíme respektovat práva všech atletů, jejichž země respektují základní práva a hodnoty sportu vlastní sportu, oproti atletům ze zemí agresora. Mnoho z těchto atletů reprezentuje ruské vojenské sportovní kluby. Zpráva musí být jasná – zástupci země agresora nejsou v EU vítáni,“ uvedl litevský vice-ministr pro vzdělávání, vědu a sport Linas Obcarskask představení dokumentu na ochranu práv ukrajinských sportovců, který Litva připravila.

Zasedání Rady EU pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport pokračovalo i v úterý 16. května ve formátu vzdělávání a kultura, kdy delegaci povedl ministr kultury Martin Baxa. V odpolední části vzdělávání ČR zastoupil náměstek Jaroslav Miller. Zde proběhla po přijetí dokumentů zaměřených na další kroky k vytváření Evropského prostoru vzdělávání a automatického vzájemného uznávání ve zdělání politická diskuze zaměřená na podporu čtení nejen v rámci formálního vzdělávání.

Více informací o právě probíhajícím zasedání Rady EU naleznete ZDE.

Foto a Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze