Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ITMístní rozvojTiskové zprávy

Nová zakázka na digitalizaci stavebního řízení může ušetřit 1,2 miliardy

Image

Ministerstvo pro místní rozvoj už na začátku června vysoutěžilo dodavatele informačních systémů pro digitalizaci stavebního řízení (DSŘ). Nemůže s ním ale uzavřít smlouvu kvůli námitkám společnosti, která přitom požadovaný software sama nevyvíjí a soutěže se neúčastnila. MMR varuje před možným zpožděním celého projektu DSŘ, stále ale počítá s jeho spuštěním v příštím roce.

Na konci roku 2021 MMR za tehdejší ministryně Kláry Dostálové vypsalo čtyři z plánovaných pěti soutěžních dialogů na digitalizaci stavebního řízení a agendy územního plánování. Celkové náklady na realizaci se odhadovaly na téměř 1,9 miliardy korun. „Po mém nástupu na ministerstvo jsme vypracovali analýzu, podle které toto řešení neodpovídalo novému stavebnímu zákonu, nevyužívalo potřebné technologie a neomezilo by papírování. Navíc se ukázalo, že lepší systém s více funkcemi se dnes dá pořídit výrazně levněji,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

MMR v listopadu 2022 architekturu DSŘ změnilo a zrušilo už vypsané soutěžní dialogy. „K tomuto rozhodnutí přispělo také to, že původní řešení z velké míry připravili lidé spojení s kauzou Dozimetr a dodavatelskými firmami z ICT Unie. Za bývalého vedení MMR například objednávky podepisoval později obviněný Luděk Šteffel. Resort pod vedením ANO mu za jeho služby vyplatil skoro milion korun,“ dodal Bartoš. Díky nové architektuře DSŘ se podařilo vysoutěžit nabídku zhruba o 1,2 miliardy korun levnější ve srovnání s původní koncepcí. Konečného dodavatele MMR vybralo začátkem června 2023. Hodnotící komise prověřila, že má dostatečné zkušenosti s vývojem obdobných informačních systémů, jeho tým má odborné dovednosti i kapacitu pro úspěšné zvládnutí zakázky.

Zadávací podmínky otevřeného nadlimitního řízení k zajištění DSŘ nicméně napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže společnost, která se sama výběrového řízení neúčastnila. Z veřejně dostupných zdrojů vyplývá, že software na zakázku nevyvíjí a podle vlastního vyjádření toho ani není schopna. „Je tragikomické, že firma, která zatím jen dodávala tiskárny nebo servery, může blokovat zakázku klíčovou pro celý stát. Digitalizace má v rámci nového stavebního zákona potenciál urychlit stavební řízení v průměru o několik let,“ prohlásil Bartoš. MMR námitky považuje za záměrné zdržování uzavření smlouvy s řádně vysoutěženým dodavatelem. Dochází k nežádoucímu prodlení celého projektu DSŘ a ohrožení jeho financování z Národního plánu obnovy.

Novela stavebního zákona počítá se spuštěním DSŘ k 1. 1. 2024 u vyhrazených staveb a 1. 7. 2024 u ostatních staveb. MMR vynakládá veškeré úsilí, aby tento termín i přes blokování uzavření smlouvy s dodavatelem splnilo. O celkové situaci MMR informuje vládu prostřednictvím materiálu, který 20. 9. 2023 odeslalo do meziresortního připomínkového řízení.

Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
420
Energetika
464
IT
324
Dotace a Finance
1289
Odpady
237

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze