Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  AkceOdpadyTiskové zprávyŽivotní prostředí

  Nový ročník sběrové akce Recyklujte s hasiči startuje už začátkem dubna. Podaří se překonat magickou hranici miliónu kusů vybraného elektra?

  Image

  Do programu Recyklujte s hasiči se registrovalo již 1 719 dobrovolných hasičských sborů, kterým se od roku 2011, kdy kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin poprvé tento projekt vyhlásil, podařilo vybrat již 35 000 tun vysloužilého elektra. Což představuje více než 915 000 kusů elektra. Výzvou pro letošní, již třináctý ročník, který startuje začátkem dubna, je, zda se hasičům podaří překonat magickou hranici jednoho milionu kusů vybraného elektra.

  Lidé ve městech a obcích si tyto sběrové akce velmi pochvalují – díky hasičům mohou snadno a zdarma odevzdat nepotřebné elektro na recyklaci. Za vybrané elektro dostávají dobrovolní hasiči navíc od Elektrowinu finanční odměnu. Sbory si z nich přispívají na nákup vybavení, provozní náklady, ale často i na místní sportovní, společenské či spolkové akce nebo například na vybudování dětského hřiště.

  Atraktivitu zvyšuje Recykloliga

  Každý sbor dobrovolných hasičů, který během ročníku zorganizuje a uskuteční sběr a objednávku svozu elektroodpadu, získá los. V průběhu roku se pak uskuteční losování o finanční výhry. První je za období duben až květen, druhé kolo za červen až září a třetí za říjen až prosinec. V každém kole je vylosováno celkem 10 výherců z řad sborů. Ve čtvrtém kole je pak vylosován super vítěz. V loňském roce společnost Elektrowin rozdala 1 897 losů a za Recykloligu předala výhry v celkové hodnotě 61 000 Kč.

  Kamil Zámečník, velitel z SDH Javorek, kterým se při minulém ročníku poštěstilo a získali první cenu a s ní odměnu 5 000 Kč si pochvaluje, že jim tyto peníze pomohou s drobnými investicemi. Ale jak se sám vyjádřil, finance pro ně nejsou největší motivací. „Pomoc s recyklací je pro nás služba lidem, služba budoucím generacím, protože nikdo nechce, aby se naše děti topily v odpadech,“ říká.

  Dobrovolní hasiči dělají prospěšnou věc – pomáhají v obcích se sběrem vysloužilého elektra

  Velkou podporu má projekt Recyklujte s hasiči mezi lidmi. Díky němu mohou snadno a zdarma odevzdat nepotřebné elektro na recyklaci – nemusí s ním nikam jezdit. V některých obcích mají lidé možnost elektro odevzdávat celoročně – vozí a přináší ho na určené místo a hasiči pak jen zajistí organizaci a objednávku svozu. Jinde sběr probíhá na bázi jednorázových akcí, kdy lidé elektro přinesou či přivezou na vybrané místo nebo si ho hasiči sami vyzvednou. To oceňují především obyvatelé obcí, které nemají sběrný dvůr. Tak či onak – celé to do sebe hezky zapadá. Díky aktivitě

  hasičů se nepotřebné elektrospotřebiče ekologicky zrecyklují. Finanční prostředky, které pak hasiči za jejich sběr obdrží, slouží ku prospěchu místní komunitě.

  Zapojují se i mladí hasiči

  Paralelně s již zavedeným programem proběhla v minulém roce ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska celostátní výzva zaměřená především na mladé hasiče s podtitulem „Máš nový mobil? Leží ti doma starý?“. V rámci této výzvy se podařilo vybrat 2 277 kusů mobilních telefonů, z nichž jsme recyklací získali cenné suroviny, které budou znovu sloužit k užitku. „Výtěžek půjde na podporu činnosti úseku mládeže sdružení,“ doplňuje starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy

  a Slezska Monika Němečková.

  Do projektu se dobrovolní hasiči mohou přihlásit přes web

  Sběrové akce Recyklujte s hasiči se mohou zúčastnit, jak již dříve zapojené sbory dobrovolných hasičů, tak i nové. Přihlásit se mohou prostřednictvím webu recyklujteshasici.cz. Spolupráce je velmi snadná. Po registraci obdrží sbory sběrné prostředky – tzv. bagy na malé spotřebiče. Ostatní spotřebiče jako ledničky, pračky sporáky a třeba TV shromažďují volně ložené. Přes info linku si pak objednají svoz všech sebraných spotřebičů a následně svozová firma vybrané elektro odveze. Na webu si také mohou stáhnout a využít v místním rozhlasu spoty avizující sběrovou akci, které svým příjemným hlasem namluvil Norbert Lichý.

  Padne letos meta miliónu kusů vybraného elektra?

  Za dvanáct dosavadních ročníků programu Recyklujte s hasiči se podařilo vybrat na 35 000 tun, což představuje více než 915 000 kusů vysloužilého elektra předaných na recyklaci. Nejčastěji šlo o pračky, myčky, ledničky, sporáky ale neméně o malé spotřebiče, jako jsou mixéry, varné konvice, atp. Nabízí se otázka, zda se v letošním roce podaří hasičům překonat magickou hranici jednoho milionu kusů vybraného elektra. „Věřím dobrovolným hasičům, že letos tuto metu překonají. V posledních

  ročnících vidíme, jak mezi sbory roste zájem zapojit se do našeho programu a s tím i množství vybraného elektra,“ říká předseda představenstva ELEKTROWIN a.s. Roman Tvrzník, a dodává „Těší nás, když vidíme, že si o programu Recyklujte s hasiči říkají sbory mezi sebou a doporučují si ho. Často jde i o iniciativu ze strany starostů a místních zastupitelstev.“

  ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem pro zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v ČR. Zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Od svého založení v roce 2005 společnost již zajistila recyklaci více než 32 milionů vyřazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti více než 571 tisíc tun. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů.

  Sběrnou síť Elektrowinu tvoří více než 14 000 sběrných míst. Veřejně dostupná místa jsou tvořena ve spolupráci s městy a obcemi na 1 600 sběrných dvorech a doplňují je kontejnery na malé spotřebiče a v 2 600 provozovnách posledních prodejců. Sběr také probíhá prostřednictvím mobilních svozů v zaregistrovaných

  obcích a v obcích, kde působí sbory dobrovolných hasičů, kterých je do projektu zapojeno již více než 1 700.

  Další sběrná místa jsou vytvářena speciálně pro projekty zaměřené na zpětný odběr elektrozařízení, např. ve školách v rámci projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, ve firmách (vězeňská služby, dopravní podniky apod.).

  Kontakt pro další informace:
  Jana Čechová, Open Communication, s.r.o.
  E-mail: jana.cechova@open-com.cz
  Tel. +420 603 574 631

  Foto a Zdroj: Jana Čechová, PR Manager

  Open Communication
  M: (+420) 603 574 631

  E:  jana.cechova@open-com.cz
  www.open-com.cz

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze