Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceTiskové zprávy

Růst spotřebitelských cen v ČR v červnu zpomalil na 9,7 %

Image

Předseda vlády ČR Petr Fiala ve čtvrtek 13. července 2023 oznámil, že inflace poprvé od ledna 2022 klesla pod 10 %. Pomohly k tomu i konkrétní kroky současné vlády.

Premiér Fiala připomněl, že krátce po nástupu do funkce se musela současná vláda začít vyrovnávat s důsledky jednání minulé vlády, které inflaci prudce zvyšovalo. Ještě před začátkem ruské agrese na Ukrajině inflace dosáhla 11,1 %. Ke snížení inflace pod deset procent přispěly podle premiéra Petra Fialy i kroky vlády. Zmínil mimo jiné zastropování cen energií, vládní úspory a tlak na dodavatele potravin a pohonných hmot.

Celý loňský rok jsme vyjednávali na evropské úrovni, abychom mohli zastropovat ceny energií pro občany, firmy a veřejné instituce. To se nám nakonec povedlo a mohli jsme všem dát jistotu, že jim ceny energií skokově neporostou, naopak. Ceny se snižují a jednotliví dodavatelé po dohodě s vládou nyní oznamují, že budou mít odběratelé ceny pod stropem i v příštích letech. K tomu jsme odpustili poplatky za obnovitelné zdroje a v prvních měsících krize zavedli úsporný tarif,“ uvedl premiér.

Důležitou součástí jsou i vládní úspory a ozdravení veřejných rozpočtů. Premiér připomněl, že pokud by se neseškrtal loňský rozpočet, který připravila minulá vláda, a nyní neschválil tzv. ozdravný balíček, růst cen by byl prokazatelně vyšší. Více než rok také vláda Petra Fialy jedná a tlačí na producenty a prodejce potravin, dodavatele a prodejce benzínu a nafty a dalších komodit, aby za ně občané neplatili výrazně více, než v okolních zemích. A tento tlak se podle premiéra vyplácí.

Naopak jsme odolali tlakům všech populistů a ekonomických „expertů“, kteří nám radili, ať dočasně snížíme DPH, nebo další návody, které v okolních zemích vedly ke skokovému zvyšování cen a tedy i inflace, anebo k zásadnímu nedostatku např. benzínu a přídělovému systému,“ připomněl Fiala.

Ve svém úsilí hodlá vláda pokračovat i nadále a je rozhodnutá vrátit čísla inflace tam, kde byla před energetickou krizí a ruskou agresí na Ukrajině.

Foto a Zdroj: Vláda ČR

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze