Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Tiskové zprávy

Spouští se projekt, který podporuje občanskou angažovanost

Image

Jihomoravská agentura pro veřejné inovace JINAG společně s Jihomoravským krajem, Odborem participace města Brna a Národní sítí Zdravých měst České republiky spustili pilotní projekt s názvem „Vylepši si školu”. 

Projekt nabízí středním školám participativní finanční rozpočet, který umožní studentům podílet se na vylepšení a zlepšení své školy. Školní participativní rozpočet umožňuje studentům se rozhodovat o tom, za co utratí část školního rozpočtu a také si sami rozhodnou, které z návrhů se stanou skutečností. Cílem projektu je podpora občanské angažovanosti, kritického myšlení a finanční gramotnosti u mladých lidí.

Pilotní fáze projektu odstartovala 1. října 2023. Do projektu se zapojilo šest středních jihomoravských škol, a to: Střední zdravotní škola Znojmo, Střední pedagogická škola Boskovice, Polytechnická střední škola v Kyjově, Obchodní akademie v Hodoníně a Střední škola grafická v Brně.

„Školní participativní rozpočtování je skvělá příležitost, jak u dětí podpořit občanskou angažovanost a naučit je kriticky přemýšlet o svém okolí. Aktivizujeme mladou generaci a transformujeme ji z pasivních příjemců na aktivní občany. Takový přístup je pro inovace ve veřejné správě zásadní,“ shrnuje svůj pohled Dagmar Peřinová, která se na projektu podílí na straně JINAG.

Studenti se nejdříve seznámí s výší rozpočtu. Na tomto základě přijdou s nápady, nač peníze vynaložit – co by se jim líbilo, co by potřebovali nejvíce. Musí se tedy společně shodnout a vybrat jeden projekt. Ten pak odprezentují na půdě své školy, kde soutěží společně s ostatními třídami. Na závěr proběhne online školní hlasování o těchto nápadech.

S nápadem na tento projekt přišel Lukáš Dubec, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje. „Je to další dílek do skládačky s cílem vzbudit mezi středoškoláky zájem o věci veřejné. Na základě zkušeností z tohoto pilotního projektu s vybranými školami následně nastavíme pravidla a podmínky participativního rozpočtu tak, aby se mohly přihlásit všechny krajské střední školy,” doplnil Dubec.

A jak problematiku vidí Karel Jurka, radní Jihomoravského kraje pro oblast vzdělávání?  „Zavádění participativních rozpočtů na středních školách není jen o tom, že dáváme studentům prostor pro jejich nápady a projekty, ale také o budování důvěry mezi školou a studenty. Tímto způsobem posilujeme vzdělávací proces a připravujeme studenty na aktivní a zodpovědné účastnictví ve společnosti.”

Foto: Pexels
Zdroj: Jihomoravský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze